Başbakan Yardımcısı: OHAL hızlı hareket etme imkanı veriyor

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak NTV canlı yayınında OHAL'in uzatılmasına ilişkin eleştirileri yanıtladı. Kaynak, "OHAL devlete hızlı hareket etme imkanı veriyor" dedi. Kaynak kabinede FETÖ'cü bakanlar olduğu iddialarına da yanıt verdi.

06.10.2016 - 10:27

veysi kaynak.jpg

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak NTV canlı yayınında gelişmeleri değerlendirdi. Kaynak OHAL'le ilgili soruları yanıtladı. OHAL'in anayasal bir rejim olduğunu ifade eden Kaynak, "OHAL devlete hızlı hareket etme imkanı veriyor" dedi. 

Kaynak'ın konuşmasının satır başları şöyle; 

OHAL bir anayasal rejimdir. Yoğun terör ve şiddet nedenlerine dayanılarak Bakanlar Kurulu tavsiye etti. OHAL'in uzatılabilmesi düzenlenmiştir ve bunun da Meclis kararıyla olacağını belirtmiştir. Yasa koyucu Meclis'in açık olduğu dönemde OHAL olmasını istemeseydi, Meclis onayını koymazdı. OHAL devlete hızlı hareket etme imkanı veriyor. Meclis açık OHAL'e ne gerek var demek kendi içerisinde mantık hatası. 

Yeni KHK hazırlığı var mı?

Cumhuriyet Halk Partisi dahil hepimiz aynı soruyu soruyoruz. Yapının zinciri ortaya çıkartılabildi mi? İstihbarat teşkilatında geçen hafta birçok eleman görevinden uzaklaştırıldı. Önceki akşam 2 bin küsür polis açığa alındı. Bu ihtiyaç ne kadar sürerse o kadar devam etmelidir. Bütün tedbirlerin alınması gerekiyor. Yapılanmayla ilgili kapsamlı çalışmalar yapılıyor. 

Soruşturmaların siyasi ayağı eksik mi?

Bu yapıyla ilişki kurmayan hiçbir siyasi hareket olmamıştı. Ama AK Parti büyük bir şans yakaladı. 17-25 Aralık döneminde kendini o yapıya yakın hissedenler istifa ettiler. İl ve ilçe düzeylerinde AK Parti yönetimi tarafından ayıklama yapıldı. Gözden kaçanlar olmuş olabilir ama ihmal asla yok. Bakanların By-Lock kullanımı ise FETÖ'nün bir oyunudur. En küçük kamu görevlisine yönelik bu yapıyla bir irtibatı varsa gereği yapılır. Ama AK Parti olarak 17-25 Aralık'ın ardından gelen süreçte parti içerisindeki yapının temizlenmiş olduğunu düşünüyorum.

Bakanlarla ilgili söylenenler hedef saptırmadır. Başbakanımızın ve Cumhurbaşbakanımızın olayın en başından itibaren söylediği çok önemli bir şey var. O da bu hadisenin miladını koymamız lazım. 17-25 Aralık bu yapının miladıdır. Bize verilen bir bilgi var By-Lock en üstteki mahrem grup tarafından kullanılmıyor. Dolayısıyla By-Lock'la ulaşılan yöntem örgütün üst düzeyi değil. 

By-Lock sistemini kullananların mesajları da artık yargının elinde. Aklımda yanlış kalmadıysa 18 milyona yakın mesaj yada 18 milyon satır mesaj var. Tabii yargı inceliyor OHAL hukuku ortadan kaldırmaz. Yargı onları inceler. Ben bunların yargının elinde olduğunu biliyoruz. 

32 bin 33 bin tutuklu var. Minimum bu kadar sayılı bir dosya olduğunu düşünün. Bunu hiçbir akıl bir iki ayda çözüp ortaya koyamaz. Gözaltı süresi 30 güne çıkartıldı. Ama vatandaşlarımız şunda müsterih olsun 29 gün tutulan sadece 1 kişi var. Gözaltı süresinin ortalaması 7 gün. Avukatlarıyla ilgili bir kısıtlama var bunun da normal karşılanması lazım. Bir darbe girişimi var. 

Sürecin tamamlanması için yeni adım atılacak mı?

Bizim Ceza Usül Hukukumuz sanık haklarını önceler. Düşünün ki 60 bin sanık var bu davada. Sanıkların her biri bir erteleme istese 60 bin erteleme eder. Bu böyle olursa içinden çıkılmaz bir hal alır. Sanıkların savunma hakkı kısıtlanmayacak. Çok sanıklı davaların görüleceği yerler belirlenmeli. 

2. kalkışma tehlikesi görüyor musunuz?

Ben şansi kanaatim olarak söylüyorum münferit hadiseler dışında yok diye düşünüyorum. Ama bu niye var Pennysylvania'dakilerin cezaevindekilere moral verme operasyonudur. Ama münferit, kamikaze eylemler elbet olabilir bu karşın hükümetiniz devletimiz her türlü tedbiri alıyor. Bu yapı PKK ve DEAŞ'la işbirliği yapma eğiliminde.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...