Başbuğ: Darbe başarılı olsaydı hukuk devletinin zerresi olmazdı

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, darbenin başarılı olması halinde Türkiye'de anayasanın sağladığı temel niteliklerin, demokrasinin, laik devlet sisteminin ve hukukun olmayacağını söyledi.

Haberler - Anadolu Ajansı 03.11.2016 - 13:09

Başbuğ: Darbe başarılı olsaydı hukuk devletinin zerresi olmazdı

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ 15 Temmuz Darbe Girşimini Araştırma Komisyonu'na katılarak soruları yanıtladı. Başbuğ 'nin 15 Temmuz gecesi, bir felaketin eşiğinden döndüğünü belirterek, "Eğer onlar başarılı olsaydı, bugün Türkiye Cumhuriyeti'nin anayasada yer alan temel niteliklerinden, ne demokrasi ne laik devlet sistemi ne hukuk devletinin zerresi ortada kalmazdı. Yaşanan olay, ciddi, vahim ve kapsamlıdır" dedi.

Başbuğ, 15 Temmuz darbe girişiminin başarılı olmamasının en büyük nedeninin, TSK komuta kademesinin darbe girişimine karşı durması, darbe girişimine direnmesi olduğunu söyledi. 

İLKER BAŞBUĞ DARBE KOMİSYONU'NA KONUŞTU

İlker Başbuğ, "kozmik oda" aramasından evrak çıktığının yalan olduğunu ifade ederek, "Psikolojik olarak biz darbe aldık ama bu darbeyi almayı komutan olarak kabul ettim, bu izni verdim. Bu aldığım karardan da hiç pişman değilim, doğru yaptığım kanaatindeyim. Yoksa, 'Bütün faili meçhullerin burada kayıtları vardı, yok ettiler.' denilecekti, TSK üzerinde silemeyeceğimiz şaibe olarak kalacaktı. Devleti ele geçirmeyi hedefleyen bir örgütü (FETÖ), Türkiye'nin gündeminden çıkarmak için yürütülen bütün çalışmaları dün de destekledim bugün de desteklemeye devam ediyorum. Yapılan bu mücadelenin hangi nedenlere dayanılarak yapıldığını tartışmak bana göre bugünün öncelikli konusu değildir" şeklinde konuştu.

Eski Genelkurmay Başkanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, o dönemde FETÖ ile tek başına kararlı şekilde mücadele ettiğini belirterek, "2008, 2010'da da ben tek başıma mücadele ettim. 2014'ten alın ya da 2012'den alın, herkes Sayın Cumhurbaşkanı'nın bu mücadelesine ayak uydursaydı 15 Temmuz'a gelmezdik." ifadelerini kullandı. 

Sayfa Yükleniyor...