Başbuğ: Özgürlük sadece dışarıda olmak değil

“İnternet Andıcı” davasında tutuklu bulunduğu cezaevinden açıklama yapan eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, görev yaptığı dönemde konuştuğu için tutuklandığını savunarak, “Özgürlük sadece dışarda olmak değildir" dedi.

Haberler 11.03.2012 - 07:36

Başbuğ: Özgürlük sadece dışarıda olmak değil

“İnternet Andıcı” davasında tutuklanan eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, avukatı aracılığıyla Hürriyet gazetesine açıklamalarda bulundu.

Silivri Cezaevi'nde yatan emekli Orgeneral İlker Başbuğ, cezaevinin kısıtlayıcı koşullarının kendisini özgür hissetmesini engellemediğin söyledi. Başbuğ, “Özgürlük sadece dışarda olmak değildir" dedi.

Genelkurmay Başkanlığı döneminde Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) karşı yürütülen "psikolojik ve asimetrik yıpratma harekatı"na karşı mücadele ettiğini vurgulayan Başbuğ, suçlamalara da yanıt vererek, "Varlığı halen kanıtlanmamış bir terör örgütüyle ilgili TSK personelinin masumiyet karinesi hiçe sayılarak, kamuoyunda haksız ithamlarla yıpratılmasına karşı çıktım" dedi.

Kendi döneminde görüşlerini yetkili makamlarla, zaman zaman da kamuouyla paylaştığını belirten İlker Başbuğ "Bugün, inanıyorum ki, adeta konuştuğum için Silivri’de tutuklandım" diye konuştu.

Tutuklanmasının kişisel olarak düşünülme mesi gerektiğini de vurgulayan Başbuğ, “Bir kimseye 'hem Türk Silahlı Kuvvetleri’nin komutanı hem de silahlı terör örgütünün yöneticisi' demek, her şeyden önce TSK’ya yöneltilen ağır bir suçlamadır" ifadesini kullandı.

Sayfa Yükleniyor...