Başkent'te seçim yarışı

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Ankara'da seçim çalışmalarına katıldı. Çankaya adayı Alper Taşdelen'in tanıtım toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'e "yolsuzluk iddiaları" üzerinden yüklendi.

Anadolu Ajansı 22.02.2014 - 15:19

Başkent'te seçim yarışı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Anadolu Gösteri Merkezi'nde partisinin Çankaya adayı Alper Taşdelen'in tanıtımı amacıyla düzenlenen törene katıldı.

Amaçlarının güzel, herkesin barış içinde yaşadığı bir Türkiye'yi kurmak olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, "Kimsenin bir başkasına farklı bir gözle bakmadığı Türkiye. Sokağa çıkarken, birbirimize güleryüzle baktığı bir Türkiye. Böyle bir Türkiye'yi umut ediyorum ve biz bunu yerel yönetimlerden başlatacağız" diye konuştu.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayları Mansur Yavaş'ın Ankara'yı bildiğini ve her sorunu çözmekte kararlı olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, kendilerine düşenin ise o'nu 30 Mart'ta Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğuna oturtmak olduğunu söyledi.

Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Ayrışmanın zamanı değil beraber olmanın zamanı, birlik olmanın zamanı. Özellikle bütün Ankaralı yurttaşlarıma sesleniyorum; bıkmadınız mı artık? Bıkmadınız mı büyükşehir belediye başkanından? Ben bıktım, siz de bıktınız artık. Düzgün bir siyaset anlayışına ihtiyacımız var. Ahlaklı bir siyaset anlayışına ihtiyacımız var, halka hesap veren bir siyaset anlayışına ihtiyacımız var. Havaalanından geliyorsunuz yolun ortasına kapı yapmışlar, Ankara oradan mı başlıyor, Allah aşkına. Ankara'nın tamamını bile bilmiyor.

Demir kafesi biliyorsunuz, dünyanın parası harcandı, dünyanın parasıyla da yıkılıyor. Kimin parasıyla yaptın, kimin parasıyla yıkıyorsun  Kul hakkı yemenin ne büyük günah olduğunu hala öğrenemedin mi sen  Eğer rüşvetin ve yolsuzluğun kaynağını gerçekten yürekli bir savcı çıkıp araştırabilse bakacağı ilk yer Ankara Büyükşehir Belediyesinin hesapları olur. 500 dolara doğalgaz satıldı Ankaralıya, fiyatı 50 dolar. Kim yedi bu paraları, en pahalı suyu satıyor. İnşallah 30 Mart'ta bütün Ankaralılar öğrenecek gerçek fiyatını."

Yerel yönetimlerin CHP'nin işi olduğunu iddia eden Kılıçdaroğlu, Türkiye'de metroya ilk kazmayı vuranın CHP'li bir belediye başkanı olduğunu ayrıca ilk tanzim satış merkezini açan, ilk halk ekmek fabrikalarını kuranların da CHP'li belediyeler olduğunu ifade etti.

'YAVAŞ KARDEŞİM YAVAŞ, GELİYOR MANSUR YAVAŞ'
Mansur Yavaş'ın yeni ilklere imza atacağını ifade eden Kılıçdaroğlu, "Su fiyatlarını, otobüs fiyatlarını düşürecek, Onun bir özelliği var, bütün Ankaralıların belediye başkanı olacak. Bunların yaptığı gibi Çankaya'yı Yenimahalle'yi cezalandırmayacak. Bütün Ankara'yı kucaklayacak, çünkü o gerçek bir Ankaralı. Türküsü de güzel, 'Yavaş kardeşim yavaş, geliyor Mansur Yavaş" diye konuştu.

Yavaş'ın Ankara için çalışacağını da anlatan Kılıçdaroğlu, Ankara'nın Paris ile Tokyo ile yarışacağını iddia etti.

Kılıçdaroğlu, "Ankara'nın ne eksiği var  Ama temiz, dürüst bir belediye başkanı olmadığı için Ankara bu halde" görüşünü dile getirdi.

Ankara'nın son 20-25 yıldır kan kaybettiğini de ileri süren Kılıçdaroğlu, İzmir'de kilometresi 60 milyon lira vagonları dahil metro yapılırken bu rakamın Ankara'da vagon hariç kilometresi 100 milyon liraya olduğunu savundu.

Kılıçdaroğlu, "İzmir ben yapıyorum diyor, İstanbul, Ankara havlu attı. Merkezi hükümet yapıyor. Merkezi hükümet 'sen bugüne kadar bir metrelik yeni metro yaptın mı ' diye sormadı. Akşama kadar konuşuyor, kavgadan hoşlanıyor" diye konuştu.

Çankaya'da genç bir adayları olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, halen belediye başkanlığı görevini yürüten Bülent Tanık'a ise teşekkürlerini iletti.

Salondakilerden Tanık'ı alkışlamalarını isteyen Kılıçdaroğlu, "Koltuklar kişiler için değildir. Bizler gelip geçiciyiz ama her zaman değişimden yana olmamız, gençlere, kadınlara yeni olanaklar tanımamız gerekiyor" açıklamasını yaptı.

Çankaya adayları Alper Taşdelen'in yetenekli birisi olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, yapacaklarının takipçisi olacaklarını iletti.

Yeni ve güzel projelerle geldiklerini söyleyen Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Ankara'yı Türkiye'nin incisi haline getireceğiz, herkes mutlu olacak. Ankara'yı bir dünya markası yapacağız. Bıktığımız bir düzenden, sevineceğimiz bir düzene geçeceğiz. Hep beraber çalışacağız. Sadece bizim çalışmamız yetmez, birleşe birleşe kazanacağız mücadelemizi öyle yapacağız. Bilirsiniz haramilerin özelliği vardır, bir çalarken, iki yürütürken sıklıkla yalan söylerler. Biz yalan söylesek emin olun sokağa çıkamayız, o nedenle beraber çalışacağız. Güçlü bir Ankara'yı ayağa kaldıracağız. Turistlerin geldiği, sosyal yaşamı güçlü bir başkent olacak. Trafik sorununun yaşanmadığı, herkesin rahat evine ulaştığı bir Ankara olacak. Çağdaş bir kenti yaratacağız, onun için beraber çalışacağız. Gelin Ankara'yı değiştirelim. Yeni, umutlu, huzurlu bir Ankara'ya ulaşmak için çaba harcayalım. Oylarınızı Mansur Yavaş'ta birleştirin. O gerçek bir Ankaralı, Ankara aşığı. 'Ben hizmet etmek istiyorum' diyor. Biz onu seviyoruz, o da Ankara'yı seviyor. O zaman hep beraber çalışacağız, Mansur'u anakent belediye başkanı yapacağız."

Yavaş'ın kendisine yüzde 51 oy hedefi koyduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, "Ben hedefi yükseltin diyorum. Neden  Bütün Ankaralılara hizmet verecek. Göreceksiniz Mansur Yavaş ile Ankara'nın kırsalı da zenginleşecek. Beraber çalışacağız, bunu yaptığımız zaman daha güzel bir Türkiye'yi yeniden inşa edeceğiz" diye konuştu.

YAVAŞ: DAR GELİRLİLERDEN 20 TONA KADAR 10 LİRA ALINACAK
Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş ise Bülent Tanık'a hizmetlerinden dolayı teşekkür ederken, Taşdelen'e başarılar diledi.

En az yüzde 51 ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığını alacaklarını iddiasında bulunan Yavaş, seçilmesi durumunda her ilçenin büyükşehirden gerekli desteği alacağını söyledi.

Su fiyatlarında indirim yapacağını da ifade eden Yavaş, dar gelirlilerden ise su bedeli olarak 20 tona kadar 10 lira alınacağını açıkladı. Yavaş, Ankara için diğer projelerini de anlattı.

TAŞDELEN: DERSİMİZE İYİ ÇALIŞTIK
Alper Taşdelen de halkın iktidarını kurmak için yola çıktıklarını belirterek, seçildiği zaman "herkesin belediye başkanı" olacağını belirtti.

Taşdelen, "Çankaya benim yaşadığım yer değil aynı zamanda yaşam biçimi. Çünkü, Çankaya özgürlüğün, eşit yurttaşlığın, hoşgörünün adıdır. Çankaya'yı, bizi biz yapan değerleri hiçbir zaman unutmayacağız" dedi.

Dünyanın hızla değiştiğini anlatan Taşdelen, yerel yönetim anlayışını 2020'leri kapsayacak şekilde ileriye taşımak zorunda olduklarını söyledi.

Çankaya'nın dünya standartlarında projelere sahip olması gerektiğini ifade eden Taşdelen, bu konuda "derslerine iyi çalıştıklarını" ifade etti. Taşdelen, 928 bin Çankayalının hepsine ulaşacaklarını ve çözüm odaklı, vatandaş memnuniyetini öne alan bir yönetimi benimseyeceklerini kaydetti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...