Başsavcılık'tan “Döner Kardeşler” açıklaması

Zeytinburnu ve çevresinde “Döner Kardeşler” ismiyle tanınan organize suç örgütü lideri Turhan Döner ile kardeşi Emirhan Döner’e verilen hapis cezalarının bir kısmı, Yargıtay tarafından bozuldu. Bu gelişme üzerine Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı bir açıklama yaptı. Başsavcılık’tan yapılan açıklamada, “Döner Kardeşler”in farklı suçlardan tutuklu oldukları belirtildi.

Başsavcılık'tan “Döner Kardeşler” açıklaması

Zeytinburnu ve çevresinde birçok yağma ve haraç olayına karışan şebeke, alacağını isteyen bir vatandaşı da kaçırıp dansöz elbisesi giydirdikten sonra görüntülerini internetten paylaşması ile gündeme gelmişti.

Bakırköy 20. Ağır Ceza mahkemesi Emirhan Döner hakkında 7 ayrı suçtan 44 yıl 3 ay hapis cezası verilirken, kardeşi Turhan Döner hakkında ise 7 ayrı suçtan 34 yıl 10 ay hapis cezası vermişti.

Kararın ardından dosya itiraz üzerine istinaf mahkemesine gitti burada cezalar onandı. Ancak yapılan itirazla üzerine dosya bu kez Yargıtay'a gitti.

Yargıtay Ceza Dairesi verilen cezaların bir kısmını bozdu bir kısmını ise onadı.

Kararın bir kısmının bozulmasının ardından da Bakırköy 20. Ağır Ceza Mahkemesi, “Döner Kardeşler”in başka suçtan tutuklu veya hükümlü değillerse yattıkları süreyi göz önüne alarak 2 gün önce tahliyelerine karar verdi.

Yargıtay kararı sonrası Bakırköy 20. Ağır Ceza Mahkemesi, dosyaya ilişkin yeniden yargılama yapacak.

Gelişme üzerine Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, “Döner Kardeşler”e verilen hapis cezasının bir bölümünün bozulduğu ancak diğer suçları nedeniyle tutukluluk hallerinin devam ettiği vurgulandı.

Yapılan açıklamada şöyle denildi:

“‘Döner Kardeşler’den hükümlü Turhan Döner ve hükümlü Emirhan Döner’in bozma kararına göre başka suçtan tahliye olduğu, kesinleşen asıl suç ve cezalar yönünden Turhan Döner’in Edirne F Tipi, Sanık Emirhan Döner'in ise Kırıkkale F tipi cezaevinde infazlarına hükümlü olarak devam edildiği, hükümlü Turhan Döner’in 2036 yılında, hükümlü Emirhan Döner'in ise 2040 tarihinde koşullu salıverilecekleri anlaşılmıştır.”

Sayfa Yükleniyor...