Bay Yeşil "hava kirliliğinin" peşinde

İlk olarak deniz suyununkalitesine bakan Bay Yeşil'in bu kez derdi "hava"...

17.06.2009 - 11:13

Bay Yeşil "hava kirliliğinin" peşinde

Bay Yeşil "hava"nın peşine düşmesinin nedenini şöyle anlatıyor: "Kış değil soba yanmıyor havada ne var diyebilirsiniz. Bay Yeşil olarak söyleyeyim. Toz var,karbon monoksit var,azot var,ve de kükürt var. Hepsinin kaynağında da trafik var, otomobiller var.

Meselem gözle görünen trafikteki egzost gazları. Bu dumanları istemiyorsanız bunlara bineceksiniz. Bisiklet ya da elektrikli motorsiklet...Ama nerdeeeee, geçen gün İstanbul'a giden ana yolu izleyip,kent merkezine kadar ölçüm yaptım.

Beni en çok;siyah duman çıkartıp, polisin önünden salına salına geçen araçlar üzdü. Motor ömrünü doldurmuş, yanma odasına yağ kaçıran sonra da etrafta siyah duman ata ata giden araçlara iki çift lafım olacak. 3 aşağı 5 yukarı tablo net. Trafikteki 3 milyon araç havamızı bozuyor. Dünya sağlık örgütü havadaki 50 mikrogram ve üstündeki her toz insana zaralıdır diyor. Bizim Bakanlığa göre; zararlı sınır 300 mikrogram. Ya Avrupalıdan toza 6 kat dayanıklıyız. Ya da türkler dışında tüm dünya hata yapıyor ve çok naif insanlar... Komedi bunla da bitmiyor. Dünya azotdioksit değeri 40 mikrogram olunca hava kötü diyor...Bizim Bakanlıklara göre;Türk halkı 100 miligrama alışkın... Karbon monoksit ve kükürte birşey dememeyi uygun buluyorum..."

Havanın peşine düşen Bay Yeşil'in program konuğu ise Profesör Doktor Mikdat Kadıoğlu...

Bay Yeşil hafta içi her gün saat 15.15'de NTV'de...
  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...