Baykal’dan Costner’a: Sen artisliğini yap

CHP lideri Deniz Baykal, "Kürt açılımını ben de destekliyorum" diyen ünlü aktör Kevin Costner’a tepki göstererek “Sen neden içişlerimize karışıyorsun. Sen çık artisliğini yap. Bula bula seni mi buldular” dedi.

Baykal’dan Costner’a: Sen artisliğini yap

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Ankara'nın Kalecik ilçesinde bu yıl 5'incisi düzenlenen ''Uluslararası Kalecik Karası'' Festivali'ne katıldı. Parti otobüsüyle geldiği ilçede yoğun bir kalabalık tarafından karşılanan Baykal, daha sonra stantları gezerek, vatandaşlarla sohbet etti.

Baykal, stantların birinde bir vatandaşın kadehte ikram ettiği ''Kalecik Karası Şarabı''nı içmedi.

Festivalin açılış konuşmasını yapan Baykal, “Milletin özü dildir. Bizim dilimiz Türkçedir. Bu bizim Anadolu'daki birlik ve beraberliğimizin özüdür, köküdür'' dedi.

Bir kişinin soyunun, sopunun, aşiretinin, ırkının ve etnik kimliğinin farklı olabileceğini dile getiren Baykal, ''Devlet, bir başka dili kabul ederek, 'ana dil' diyerek devletin resmi diline rakip gösterme adına gayret gösterme konumunda değildir, olmamalıdır" diye konuştu.

Baykal, şunları söyledi: ''Kürt açılımı, Ermeni açılımı siz bunlardan bir anlam çıkartıyor musunuz? Bunlar sizin hangi sorununuzu çözüyor? İşe yarar bir tarafı var mı? Bu bizim birliğimizi, beraberliğimizi sarsmanın ötesinde bir anlam taşıyor olabilir mi? Başbakan iki aydır işi gücü bıraktı, bu işi konuşuyor. İşsizliği, yolsuzluğu, ekonomik sıkıntıyı ve yatırım yapılmamasını bıraktı şimdi açılım yapılarak, bizi birbirimize düşürüyor. Bugün ilkokulda çocuklar birbirine soruyor, 'Senin annen ne, baban ne, sen nesin?' 'Nesin'i var mı, biz Türküz, kardeşiz, Türk milletinin parçasıyız. Milletin kafasına bu ayrımı aktarmak Başbakanın görevi midir? Başbakan ayrım yapmak için oraya gelmiş olabilir mi? Elbette herkesin farklılıkları var, saygı duyarız ama hepimiz aynı milletiz. Hepimizin sevinci aynı, üzüntüsü aynı, buna sahip çıksana, bunu geliştirsene. Yapılan yanlış bir iştir. Milli birlik ve bütünlüğümüzü korursak, her şeyin üstesinden geliriz. Milli birlik ve beraberliğimiz bozulursa sorunlar, içinden çıkılamaz hale gelir. AKP yöneticilerine, AKP'ye oy verenlere söylüyorum: Ne olur bu işe bir el koyun, bu gidişe bir dur, deyin. Bu, siyaset işi değil millet işi.''

Açılım çalışmaları konusunda, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın gerçekleri halktan gizlediğini iddia eden Deniz Baykal, “Bu olayı sevimli göstermek için Hollywood'dan bir artist bulmuşlar. Nasıl ikna etmişseler, adam çıkmış, 'ben bu açılımı destekliyorum' diyor. Sen neden 'nin iç işlerine karışıyorsun. Sen çık artistliğini yap. Bula bula seni mi buldular, Kalecikli bilmiyor da Hollywood artisti mi biliyor. Burada üzüntü verici olan, hükümetin bu duruma düşmüş olmasıdır. Hollywood artistinden medet ummasıdır'' dedi.

Sayfa Yükleniyor...