Yıkım bekleyen bina için emlak vergisi

İzmir depreminde ağır hasar gören binalar 2 yıllığına emlak vergisinden düştü. Ancak sonradan alınan kararla yıkım bekleyen orta hasarlı binalar için ev sahipleri vergi ödemeye devam ediyor. Toplam vergi borcunun 20 milyon liraya ulaştığı belirtiliyor.

Yıkım bekleyen bina için emlak vergisi

'de 30 Ekim 2020'de meydana gelen depremin ardından Bayraklı ilçesinde birçok sorun ortaya çıkmaya başladı.

Bu sorunlar bir tanesi de emlak vergisi oldu. Bayraklı'da depremde zarar gören orta hasarlı binalar yıkım için boşaltıldı ancak vatandaşlar oturmadığı binada emlak vergisi ödemeye devam ediyor.

Bayraklı'da 1500'den fazla ağır, 25 binden fazla orta ve az hasarlı bina olduğu tespit edildi. Yıkılan ve ağır hasar gören binalar, 2 yıllığına emlak vergisinden düştü.

Ancak sonrası orta hasarlı kategorisine alınıp, daha sonra yıkımına karar verildiği için boşaltılan binalar da vardı.

Evlerini boşalttıktan sonra iki yıl boyunca emlak vergisi ödemek zorunda kaldıklarını belirten vatandaşlar, aksi takdirde maaşlarına haciz ve yasal işlemlerin gerçekleşmesinden ötürü endişe duyduklarını belirtiyor.

YASAL DÜZENLEME ÇAĞRISI

Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, depremzedelerin mağduriyetinin giderilmesi için yasal düzenleme yapılması gerektiğini söyledi.

Sandal, emlak vergisi sorunu yaşayan binalara tebligat gönderemediklerini ve bu nedenle yükümlülük altında girmek zorunda kaldıklarını söyledi. Çarenin yasal düzenleme olduğunu savundu.

20 MİLYON LİRA VERGİ BORCU

Sadece Bayraklı ilçesinde depremzedelerin, faiziyle birlikte yaklaşık 20 milyon lira emlak vergisi borcu bulunuyor.

NTV’yi sosyal medyadan takip edin

Twitter Facebook

Sayfa Yükleniyor...