BBC Türkçe

İngiliz Yayın Kurumu BBC’nin Türkçe Servisi, 67 yıldır sürdürdüğü radyo yayınının yanı sıra televizyon yayınına da başladı.

Haberler - NTV Haber 21.02.2009 - 16:00

BBC Türkçe Servisinin hazırladığı “Dünya Gündemi” adlı TV haber programı, Çarşamba ve Cuma günleri 10.30’da NTV’de yayınlanacak. Cumartesi akşamları 19:15’de ise hafta sonu için hazırlanmış programın bir derlemesi yer alacak.

NTV’de ekrana gelecek olan Dünya Gündemi asıl olarak uluslararası konularla ilgileniyor; küresel veya bölgesel yansımaları olan sorunlar üzerinde yoğunlaşıyor.

İzleyicilerin uluslararası gelişmeleri takip etmek için başvurabilecekleri birçok kaynak olduğu, dünyadaki önemli gelişmeleri hemen öğrenebildikleri ya da kolayca öğrenebilme olanaklarına sahip oldukları tezinden yola çıkan BBC Türkçe Servisi, 15 dakikalık bu programlarla, BBC’nin dünya haberciliğindeki olanaklarını ve deneyimini kullanarak haberlerin ötesine geçmeyi, gelişmelerin farklı boyutlarını irdelemeyi, değişik görüşler aktarmayı, yeni açılar sunmayı hedefliyor.

Küresel siyasi gelişmeler, küresel ekonominin durumu; Avrupa Birliği, Birlik içindeki sorunlar, aday ülkelere ilişkin gelişmeler; çevre, iklim değişikliği, kıtlık; bilim, bilimsel gelişmelerin toplumları nasıl etkilediği ve bunların yolaçtığı tartışmalar Dünya Gündemi’nin ilgilendiği alanlar olacak. Programda sosyal sorunlarla, kültür, sanat ve sporla ilgili konulara, İngiltere’deki siyasi ve sosyal gelişmelere de yer verilecek

BBC Dünya Servisi Genel Müdürü Nigel Chapman, “BBC uluslararası haberlerin güncel olayların, haftanın en büyük gelişmelerinin derinlemesine analizini sunuyor. ’deki televizyonlar da doğal olarak ağırlıklı biçimde bölgesel ve ulusal gelişmeler üzerine yoğunlaşıyor. Biz bunu tamamlayıcı bir rol üstleniyoruz.

BBC uluslararası gündemin başlıca konularını derinlemesine takip etmekle ün yapmış uluslararası bir yayın kuruluşu. NTV ile işbirliğimiz sayesinde izleyiciler iki kurumun birbirini tamamlayan programlarından yararlanma olanağı bulacaklar.” dedi.

Amerika ve Avrupa Bölge Müdürü Nikki Clarke, “NTV’nin yayınlayacağı bu yeni ve heyecan verici programla BBC Türkçe’nin yıllardır radyo dinleyicilerine sunduğu kaliteli ve kapsamlı haberciliği şimdi televizyon izleyicilerine sunabilmekten mutluyuz” dedi.

Dünya Servisi Türkçe Yayınlar Bölümü Müdürü Hüseyin Sükan da BBC’nin NTV ile işbirliğine özel bir önem verdiğini belirterek, “Dünya Gündemi” programının iki kurum arasındaki işbirliğinde yeni bir adım olacağını vurguladı. Sükan, “BBC Türkçe Servisi radyo programları, bildiğiniz gibi NTV Radyo üzerinden FM kalitesinde dinleyicilere ulaşıyor. BBC Türkçe ve NTV şimdi bu işbirliğini televizyona taşıyor; izleyicilere radyoda sunduğumuz hizmeti, televizyon ortamında da sunabilmeyi amaçlıyoruz” dedi.

Sayfa Yükleniyor...