BDP'li Üçer: Türk mahkemelerini tanımıyorum

Görevden alınan BDP'li Belediye Başkanı'nın karar yazısını yırtıp atan BDP'li milletvekili Özdal Üçer, "Onlar haksız ve hukuksuz kararlara imza atıyorlarsa biz de Kürt halkı adına mahkeme kararlarını hiçe sayıyoruz" dedi.

BDP'li Üçer: Türk mahkemelerini tanımıyorum

İçişleri Bakanlığı, bir PKK'lının mevlidine katılan Van'ın Başkale ilçesinin BDP'li Belediye Başkanı İhsan Güler'i görevden aldı.

Bakanlığın görevden alma kararı dün Başkale'ye ulaştı ve BDP'liler oturma eylemiyle karara tepki gösterdi. Bugün ise BDP Van Milletvekili Özdal Üçer belediye önünde gazetecilere açıklama yaptı.

Türk Milleti adına karar veren mahkemenin böyle bir karar vermesinin kendilerini bağlamadığını söyleyen Üçer şöyle konuştu:

"Onlar Türk milleti adına bu tür haksız ve hukuksuz kararlara imza atıyorlarsa bizlerde Kürt halkı adına bu hukuksuz, kanunsuz ve meşru olmayan mahkeme kararlarını hiçe sayıyoruz. Bu mahkeme kararının bizim için hiçbir değeri yoktur. Belediye Başkanımız Sayın İhsan Güler'i seçen Başkale halkıdır. Onu görevden alabilecek tek mercide Başkale halkıdır. Belediye başkanımız halkın onur ve gurur duyacağı hizmetlere imza atmıştır. Biz kendisiyle onur ve gurur duyuyoruz. Bu tür onurlu şahsiyetleri hedef alan hukuksuz mahkemeleri protesto ediyoruz. Ve onların kararlarının bu halk için hiçbir beyanının olmadığını ilan ediyoruz. Kürt halkının iradesini kırılamayacağını herkes bilsin. O yüzden belediye başkanımız Sayın İhsan Güler yeniden bir halk seçimi yapılana kadar bu halkın belediye başkanıdır."

BDP Van Milletvekili Özdal Üçer, daha sonra İçişleri Bakanlığı tarafından gelen görevden alınma kararını da yırtıp çöp kutusuna attı.

Sayfa Yükleniyor...