NTV

'Beklemiyordum, sürpriz oldu'

Türkiye

Sağlık Bakanlığı'na getirilen Mehmet Müezzinoğlu, gelişmenin kendisi için sürpriz olduğunu söyledi. İçişleri Bakanlığı'na getirilen Muammer Güler ise ''43 yıl önce öğrenci bursu aldığım bir bakanlıkta, bakan olmaktan memnuniyet duyuyorum"diye konuştu.

Kabinede yapılan revizyonla 4 bakan değişti.

Sağlık Bakanlığı'na getirilen Mehmet Müezzinoğlu ilk açıklamasında gelişmenin kendisi için sürpriz olduğunu söyledi.

Müezzinoğlu, gazetecilere yaptığı değerlendirmede, "Beklemiyordum, sürpriz oldu. Bekliyor olsam, bugün Ankara'da olurdum. Bugün Edirne'de bir programımız vardı. Hayırlısı olsun. Bizim işimiz hizmet. Sağlıklı değerlendirmelerle önümüzdeki dönemin daha iyi olması için hareket edeceğiz" diye konuştu.

Daha sonradan AK Parti Edirne İl Başkanlığı'nı ziyaret eden Müezzinoğlu, burada partililere seslendi.

Sorumlulukları paylaşarak görevini yerine getireceğini söyleyen yeni bakan, şunları kaydetti:

''Mutluluğumuz bu milletin mutluluğun üstünde değil, bu milletin mutluluğunun altında olsun, milletimizi mutlu ettikçe biz mutlu olalım. Biz bu milletin sıkıntılarını, dertlerini, acılarını paylaşarak azaltmalıyız ki büyüterek çoğaltacağımız mutluluklar olsun. İnşallah bunu başarabiliriz.

Sevinç mi, hüzün mü, heyecan mı, sorumluluk mu, hepsi bir arada. Ama eşim de ben de 36 yılı bitiriyoruz. Ne çok zor günlerde olağanüstü üzülmüşüzdür ne de çok güzel veya çok mutlu günlerde de olağanüstü sevinmişizdir.

Ayaklarımızı yerden kesmeden, dengemizi bozmadan, şımarmadan, yapmamız gerekenleri yapmaya çalıştık. Rabbim inşallah bugünden sonra da bu şekilde devam etmeyi nasip etsin.''

'HİZMETE DEVAM EDECEĞİZ'
Edirne'den İstanbul'a geçen Müezzinoğlu, yerine geçeceği Recep Akdağ'ı Macaristan dönüşü Atatürk Havalimanı'nda karşıladı.

Akdağ, gazetecilere verdiği kısa demeçte şunları söyledi: “Cenab-ı Hak 10 sene boyunca ülkeye Sağlık Bakanlığı’nda hizmet etme fırsatı verdi. Bundan sonra da inşallah partimizle beraber Başbakan’ımızla arkadaşlarımızla hizmete devam edeceğiz.”

'BURS ALDIM ŞİMDİ BAKANIM'
İçişleri Bakanlığı'na getirilen AK Parti Mardin Milletvekili Muammer Güler ise ''Benim için ailem için özellikle de temsilcisi olduğum Mardin ili için çok onurlu bir görev'' dedi.

TBMM'de İçişleri Komisyonu'ndaki makamında milletvekillerinin tebriklerini kabul eden Güler, duygularını AA muhabiri ile paylaştı. Güler, şunları söyledi:

''43 yıl önce burslu öğrencisi olduğum, 41 yıl önce de memur olarak başladığım daha sonra da her kademesinde görev yaptığım bir bakanlıkta, bakan görevine getirilmiş olmaktan duyduğum memnuniyeti belirtiyorum. Benim için ailem için özelikle de temsilcisi olduğum Mardin ili için çok onurlu bir görevdir. Sayın Başbakanımıza ve Sayın Cumhurbaşkanımıza, devletimize şükranlarım vardır. İnşallah layık olmaya çalışacağız. Hayırlı olmasını dilerim.''

''Bakanlık sizin için sürpriz oldu mu '' sorusuna ise Güler, ''Tabii bu tür görevler herkesin beklediği görevlerdir. Benim için de... Bu mesleğe emek veren bir insan olarak beni heyecanlandıran bir görev'' karşılığını verdi.