Beyni taklit eden mikro çip geliştirildi

İsviçreli bilim insanları, insan beyninin bilgiyi işleme yeteneğini taklit eden mikro çipler geliştirdiklerini açıkladı.

24.07.2013 - 11:52

Beyni taklit eden mikro çip geliştirildi

Bilim insanları, bilgiyi tıpkı bir insan beyni gibi gerçek zamanlı olarak işleyen elektronik sistemler geliştirmeyi başardı. Elde edilen başarı, beynin nasıl çalıştığı hakkındaki sırları açığa kavuşturabileceği gibi, robotik biliminde ve mobil cihazlarda yeni gelişmelerin önünü açabilir.


İsviçre’nin Zürih ve ETH Zürih Üniversitesi araştırmacıları, Almanya ve ABD’li meslektaşlarının da yardımıyla boyut, hız ve enerji tüketimi açısından insan beynini taklit eden elektronik sistemler oluşturdu.

Discovery News’in haberine göre, ‘nöromorfik çipler’ olarak adlandırılan teknoloji, bilgiyi gerçek zamanlı olarak işleme kapasitesine sahip.

Zürih Üniversitesi araştırmacısı Giacomo Indiveri, AFP haber ajansına, “Verdiğimiz mücadele, tıpkı beyin gibi çalışan bir teknoloji geliştirmek” ifadesini kullandı. Indiveri, ‘geçmişte geliştirilen elektronik sistemlerin ağırlıklı olarak çevrelerine tepki vermek üzerine odaklandığını, ancak yeni projelerinde bir adım ileri gittiklerini’ söyledi.

Indiveri, yapay nöronlar olarak iş gören nöromorfik çiplerle oluşturulan ağların, kısa süreli hafıza, karar verme ve analitik kabiliyetler gibi işlemleri yerine getirebildiğini ifade etti.

ROBOTLAR BAĞIMSIZ OLACAK
Araştırmacılar, geliştirilen teknolojinin zamanla birçok alanda kullanılabilecek bir araç haline gelebileceğini, robotların ‘bir ortamda bağımsızca hareket ederek bir kişi tarafından kumanda edilmeksizin hayatta kalmalarını sağlayabileceği’ belirtildi.

Robotik teknolojinin yanı sıra, insan beyni işlevi gören çipler akıllı telefonların bugün olduğundan çok daha akıllı olmasını sağlayabilir.

Teknoloji, her gün 1 milyon civarında nöron kaybetmesine rağmen işlevinde eksilme olmayan beyin gibi, çalışmayan bilgisayar parçalarının yerini dolduracak sistemlerin de önünü açabilir.

İnsan beynini taklit eden mikro çiplere ait araştırma, ABD’nin Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) dergisinde yayımlandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...