Mardin'in Bilge Köyü'nde 7'si çocuk 44 kişinin öldürüldüğü saldırıyla ilgili açılan ve güvenlik gerekçesiyle Çorum'da görülmesi kararlaştırılan davanın ilk duruşması yapıldı.

Saldırıyı düzenledikleri gerekçesiyle haklarında dava açılan 11 tutuklu sanığın yargılandığı davanın ilk duruşması, Çorum Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Mahkeme heyeti gerginliğin daha da artmaması için davayı basına kapatma kararı aldı. Gizlilik kararı yaşı küçük sanık nedeniyle alındı.

Duruşmada 11 sanık ve 17 tanık dinlendi. Sanıklardan Mehmet Çelebioğlu, Şirin Çelebi ve Abdülhakim Çelebi suçlarını itiraf ettiler ve bu cinayetleri namus meselesi yüzünden işlediklerini söylediler.

Diğer 8 sanık ise suçlamaları reddederek 'biz olay yerinde değildik' dediler. Bu sanıkların ifadeleri de, suçlamaları kabul eden üç sanık tarafından kabul edildi.

DELİL YETERSİZLİĞİNDEN 2 TAHLİYE
Sanıklar, 13 buçuk saat süren duruşmanın ardından Çorum Adliyesi'nden çıkarılıp cezaevine götürüldüler.

2 sanık delil yetersizliğinden tahliye dildi. 2 sanığın olay yerinde olmadıklarının baz istasyonu kayıtlarıyla ortaya konduğı belirtildi.

Davanın bir sonraki duruşması 14 Ekim'de yapılacak.

MEHMET ÇELEBİ'NİN İFADESİ
Sabah 9.30 başlayan duruşmada, sanıklardan Mehmet çelebi, katliamı oğlu Şirin Çelebi ve geçici köy korucusu olan kardeşi Abdülhakim Çelebi ile birlikte gerçekleştirdiklerini söyledi.

Çelebi şu ifadeyi verdi:

'Fethi Çelebi'nin karımla ilişkisi olduğunu duydum ve cinayetleri işlemeye karar erdik. Olayı, oğlum Şirin ve kardeşim Abdülhakim ile birlikte birlikte tasarladık ve gerçekleştirdik.

Eve gittik. Erkeklerin olduğu yeri ben taradım. Bir ara kurşunum bitti ve oğluma geri kalan iki kişiyi vurmasını söyledim. Oğlum da onları vurdu. Abdülhakim'e de, kadınları taramasını söyledim; o da orayı halletti. 'Erkeklerin tarafından çıkan olursa onları da vurun geride sağ kimse kalmasın' dedim."

"SUÇLUYUZ, BİZİ ASIN"
3 sanığın ifadelerinde, "Sadece bu cinayetleri işlediğimize ve ciğerlerini sökmediğimize şükretsinler. Bizi assınlar; suçluyuz. Diğer 8 kişinin olayla ilgisi yoktur" dedikleri belirtildi.

"BAŞKALARI DA VARDI"
Duruşmada, katliam günü evde bulunan 17 kişinin de tanık olarak ifadesi alındı. Bunlar arasında 3 çocuğun bulunduğu ve çocukların ifadesinin psikolog eşliğinde alındığı kaydedildi. Tanık çocuklardan birinin, 'başkaları da vardı' dediği ve sanıklardan bazılarını gösterdiği belirtildi.Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan 43 sayfalık iddianamede, tutuklu 9 sanık hakkında, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) ''tasarlayarak ve canavarca hisle adam öldürme'' suçundan 36'şar kez, 7 çocuğun öldürülmesi suçundan 7'şer kez ve gebe olduğu bilinen kadını öldürmek suçundan da 1'er kez olmak üzere 44'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor.

İddianamede, tutuklu 9 sanığın, 4'ü çocuk 10 kişiyi de ''kasten öldürmeye kalkışma'' suçundan 200'er yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmaları talep ediliyor.

Sanıklardan 18 yaşından küçük olan M.Ş.Ç. ile ilgili soruşturmanın ayrı yürütüldüğü kaydedilen iddianamede, evinde 6 adet el bombası bulunan Ahmet Çelebi hakkında da 17 yıla kadar hapis cezası talebinde bulunuluyor.

İddianamede, olayın meydana geldiği Mazıdağı ilçesine bağlı Bilge köyündeki araştırmada, ''maktuller ve aileleri ile şüpheliler ve aileleri arasında suçun işlenmesi açısından bir husumetin bulunmadığı''nın tespit edildiği belirtiliyor.

İddianamede saldırı sırasında 5'i Kalaşnikof marka olmak üzere 6 uzun namlulu silah kullanıldığı, öldürülen Kerime Çelebi ile Emine Çelebi'nin cesedinde ve olay yerinde ele geçirilen 105 adet mermi kovanının da sanıklardan Abdulhakim Çelebi'ye geçici köy korucusu olması nedeniyle teslim edilen silahtan atıldığı bilgisi yer alıyor.

Olayın meydana geldiği Cemil Çelebi'nin evinin önünde ele geçirilen 31 mermi kovanının da sanıklar Mehmet Çelebi ve Mustafa Çelebi'ye ait silahlardan atıldığının tespit edildiği iddianamede kaydediliyor.