"Bilinçsiz ilaçlama öldürür"

TEMA Onursal Başkanı Hayrettin Karaca, Türkiye'de her yıl 1 milyar 400 milyon ton üst toprak kaybedildiğini söyledi.

15.04.2009 - 18:46

"Bilinçsiz ilaçlama öldürür"

BİLECİK - Çalışkan Karıncalar Derneği'nin davetlisi olarak kente gelen Karaca, ilk olarak Bilecik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Azmi Özcan'ı ziyaret etti ve adına hazırlanan bir fidanı yerleşkede dikti.

Daha sonra yaptığı konuşmada, dünya topraklarının verim gücünü kaybettiğini ve tarihten ders alınması gerektiğini, toprakların aşırı sulama ve bilinçsiz ilaçlamayla öldürüldüğünü kaydetti.

Toprağın kaybedilmesi durumunda ülkenin elden gideceğini, din ve kültürün kaybolması durumunda da ulusun yok olacağını ifade eden Karaca, şöyle konuştu: ''Erozyon dediğimiz şey üst toprağın akıp gitmesidir. Türkiye'de her yıl 1 milyar 400 milyon ton üst toprak kaybediyoruz. Bunlar tarım alanı değil, çıplak kalmış meralarımızdır. Türkiye olarak dünya toprak parçalarının 92'de 1'ine sahibiz. Erozyonda dünya 26 milyar ton üst toprak kaybediyor. Bugün dünyada tarım alanları sürülmeden tarım yapılıyor. Kuru olan toprağı açtığımız zaman daha da kurutuyoruz, açtığımız toprağı da kurutuyoruz. Alta gömdüğün ölüyor. Üste çıkardığın da sonra ölüyor. TEMA'nın yapmak istediği, bu bilgiyi insanlarımıza vermektir.'

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...