Bingöl, Malatya ve Siirt'te orman yangını

Bingöl'ün Genç ilçesi ile Malatya'nın Hekimhan ilçesinde dağlık ve ormanlık alanda yangın çıktı. Bingöl'de mücadele devam ederken Malatya'da ise yangın kontrol altına alındı. Siirt’in Baykan ilçesinde çıkan orman yangınını söndürme çalışmaları için ise birçok ilden destek istendi.

Bingöl, Malatya ve Siirt'te orman yangını

'ün Genç ilçesi Servi köyü kırsalındaki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı.

Köylülerin ihbarı üzerine bölgeye Bingöl Orman İşletme Müdürlüğü ve Genç Belediyesi itfaiye ekipleri sevk edildi.

Karadan ve havadan yürütülen söndürme çalışmalarına bazı sivil toplum kuruluşları ile vatandaşlar da destek veriyor.

Rüzgarın etkisiyle büyüyen yangını kontrol altına alma çalışmaları sürüyor.

Bingöl, Malatya ve Siirt'te orman yangını - 1

MALATYA

'nın Hekimhan ilçesi Ballıkaya Mahallesi'nde kayısı bahçelerinin de bulunduğu dağlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı.

Rüzgarın da etkisiyle büyüyen yangına Büyükşehir, Arguvan ve Hekimhan belediyeleri ile Orman Bölge Müdürlüğü ekiplerince müdahale edildi.

Yangında dumandan etkilenen 2 kişi itfaiye personelince sağlık ekiplerine teslim edildi.

Ormanlık alana ve yerleşim yerlerine yakın bölgede etkili olan yangın ekiplerin müdahalesiyle kontrol altına alındı.

Bölgede soğutma çalışmaları sürüyor.

Bingöl, Malatya ve Siirt'te orman yangını - 2

SİİRT

Alınan bilgilere göre, Baykan ilçesi Ziyaret Beldesi Meşelik Köyü mevkiinde gece saatlerinde henüz nedeni belirlenemeyen yangın çıktı.

Yangını fark eden vatandaşların durumu itfaiyeye bildirmesi üzerine Siirt AFAD ekibi, Orman İşletmesi İtfaiyesi, Siirt Belediyesi İtfaiyesi, Baykan Belediyesi İtfaiyesi, Ziyaret Belde Belediyesi İtfaiyesi, İlçe Jandarma ve Meşelik Köyü Jandarma Karakolu personeli olay yerine sevk edildi.
Rüzgarın da etkisiyle yangın büyürken Diyarbakır, Batman ve Şırnak illerinden yangının söndürülmesi için destek istendi.

Adıyaman Deprem Bölgesi Genel Koordinatörü olarak olarak görev yapan AFAD Siirt İl Müdürü Cahit Akkoyun, yangının büyümesi üzerine AFAD Kriz Merkezi ile görüşerek Ankara Hava Destekli Denetim Merkezinden ve Şanlıurfa Yangın Harekat Şube Merkezinden yardım istediklerini belirtti.

Sayfa Yükleniyor...