Binlerce madenci sokaktaydı

Kısa süre önce 8 maden işçinin yaşamını yitirdiği Zonguldak'ta taşeronlaşmaya karşı düzenlenen 'Emeğe Saygı' mitinginde binlerce madenci yürüdü.

Anadolu Ajansı 27.01.2013 - 17:33

Binlerce madenci sokaktaydı

Genel Maden İşçileri Sendikası'nın çağrısı üzerine İstasyon Caddesi'nde toplanan çok sayıda sendika, sivil toplum kuruluşu ve siyasi parti üyesi, maden işçileri ile öğrenciler, kent merkezinde bulunan Madenci Anıtı önündeki miting alanında toplandı.

Mitinge, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessese Müdürlüğü maden ocağında 7 Ocak'ta metan gazı püskürmesi sonucu taşeron firmada çalışan ve yaşamını yitiren 8 maden işçisinin mesai arkadaşları ve yakınları da katıldı.

Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Eyüp Alabaş, mitingde yaptığı konuşmada, Bugün, Türkiye'nin dört bir yanından emekçilerin Madenci Anıtı'nda buluştuğunu söyledi.

Emeğin Başkentinde ''Emeğe Saygı'' istediklerini ifade eden Alabaş, ''Artık yeter diyoruz. Biz güzel ölmek istemiyoruz. Taşeron cinayetlerine hep birlikte son verecek, taşeron bataklığını hep birlikte kurutacağız'' dedi.

TTK Kozlu Müessese Müdürlüğü maden ocağında 7 Ocak'ta metan gazı püskürmesi sonucu taşeron firmada çalışan 8 maden işçisinin yaşamını yitirdiğini hatırlatan Eyüp Alabaş, şöyle konuştu:

''Biz, bu arkadaşlarımıza ve tüm maden şehitlerimize, iş kazalarında kaybettiğimiz emekçi kardeşlerimize Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Son olayı iş cinayeti olarak tanımladık. İş cinayeti diyoruz. Çünkü biz, daha 2004 yılında, yer altında taşeron olmaz demiştik. 2005 yılında eylem yaptık. TTK'nın işçi açıklarının giderilmesini ve bu işlerin de eskiden olduğu gibi kurum tarafından yapılmasını istedik. İşçi almadılar. Taşeron şirketin madenlere girmesini engelledik. Ama devlet çalışmalarını sağladı. Sonra 17 Mayıs 2010 faciasını yaşadık. Bu kez de eylem yaparak uyardık. Taşeron işçilerinin kuruma devredilmesini istedik. Ama ilgililer devam ettirdiler. Taşeron şirketin yeterli iş güvenliği önlemlerini almadığı raporlara yansımasına rağmen devam edildi ve 7 Ocak'ta iş kazası yaşadık.''

Taşeron cinayetlerinin Türkiye'nin her tarafını kuşattığını öne süren Alabaş, ''Taşeron demek, ölüm demek oldu. Biz, taşeron düzenini istemiyoruz. Son 10 yılda taşeron işçi sayısı 4 kat artarak 1,5 milyonu geçti. Türkiye Cumhuriyeti'ni, Taşeron Cumhuriyeti yapmaya çalışıyorlar. Kamuda, sendikalı işçiden çok taşeron işçisi var'' diye konuştu.

Mitinge, Türk-İş ve DİSK'e bağlı sendikaların genel başkanları, genel başkan yardımcıları, şube başkanları ile CHP'li bazı milletvekilleri de katılarak destek verdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...