Bir Bayburtlu dört İstanbulluya bedel

TBMM Anayasa Komisyonu milletvekili seçimlerinin 4 yılda bir yapılmasını ve her ilin en az iki milletvekili çıkarmasını içeren yasa teklifini kabul etti.

21.10.2009 - 12:22

Örnek olarak Bayburt verilse de konu nüfusu azalan bütün illeri ilgilendiriyor çünkü hazırlanan düzenlemeyle nüfusu ne kadar azalırsa azalsın tüm illerden en az iki milletvekili çıkacak.

TBMM Anayasa Komisyonunun kabul ettiği teklifiyle milletvekili seçimleri artık 4 yılda bir yapılacak. Ayrıca nüfusu 2 milletvekili çıkarmaya yetmeyen iller de bu sayıda bir azaltmaya gidilmeyecek.

Komisyonda söz alan CHP'li üyeler, nüfusu milletvekili çıkarmaya yetmeyen illerle ilgili olarak AK Parti Bayburt milletvekilleri Ülkü Güney ve Fetanni Battal tarafından verilen teklifin alt komisyonda bulunduğunu belirterek, alt komisyonun raporu beklenmeden yeni bir teklifin verilmesini eleştirdi.

CHP Manisa Milletvekili Şahin Mengü, ''Teklifle, İstanbul'da 4 seçmene karşı Bayburtlu bir seçmen eşit oluyor. Yani, 4 İstanbullu bir Bayburtlu'ya bedel olabilir ama... Demokraside bu nasıl oluyor? Bu, temsilde adaletsizlik yaratır'' dedi.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin ise bu teklifin büyük siyasi partilerin yararına olmayacağını belirtti.

Kabul edilen teklife göre, milletvekili seçimleri 4 yılda bir yapılacak. Bir önceki seçimin yapıldığı tarihten itibaren dört yılın dolmasından önceki son pazar günü oy verilecek. Oy verme gününden geriye doğru hesaplanacak 90 günlük sürenin ilk günü, seçimin başlangıç tarihi olacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...