“Bitcoin Safiye” tahliye oldu, kendisine 81 yıl ceza veren hakimi HSK’ya şikayet etti

Aydın’da kendisini “ekonomist-broker” olarak tanıtıp farklı meslek gruplarından 40 kişiyi yaklaşık 30 milyon lira dolandıran Safiye Gökçe Yüce, 81 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Kararı istinafa taşıyan Yüce, üst mahkemenin kararıyla tahliye edildi. Yüce bu kararın ardından, kendisini 81 yıl hapis cezasına çarptıran hakimi, Hakimler ve Savcılar Kurulu’na (HSK) şikayet etti.

“Bitcoin Safiye” tahliye oldu, kendisine 81 yıl ceza veren hakimi HSK’ya şikayet etti

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

google-play app-store Huawei App Gallery

’da yaşayan Safiye Gökçe Yüce, ’da 40 kişiyi kendisini “ekonomist-broker” olarak tanıtıp dolandırdı.

Safiye Gökçe Yüce’ye 27 mağdurun her biri için 3’er yıl olmak üzere toplamda 81 yıl hapis cezası ile 394 bin 300 TL para cezasına çarptırırken, eşi Oğuzhan Yüce’nin ise beraatine karar verdi.

İSTİNAF KARARI BOZDU

Yüce’nin avukatları aracılığıyla istinaf mahkemesine itirazda bulundu.

İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 13’üncü Ceza Dairesi, 23 Kasım’da toplanıp, itirazı değerlendirdi.

Ceza Dairesi, Yüce’nin mahkemede var olan şüpheyi ortadan kaldıracak ve cezalandırılması yönünde tam bir vicdani kanaat oluşturacak kesin, somut ve inandırıcı delilin dosya kapsamında mevcut olmadığı kanaatiyle şüpheden sanık yararlanır evrensel ilkesi de dikkate alınarak hükmün bozulmasına karar verip, dosyayı yerel mahkemeye iade etti.

Ceza Dairesi ayrıca Yüce'nin tahliyesine de karar verdi.

“Bitcoin Safiye” tahliye oldu, kendisine 81 yıl ceza veren hakimi HSK’ya şikayet etti - 1

HAKİMİ HSK’YA ŞİKAYET ETTİ

81 yıl hapis cezasıyla tutuklandıktan 52 gün sonra üst mahkemenin bozduğu kararla serbest kalan Safiye Gökçe Yüce, avukatları aracılığıyla HSK’ya kendisini yargılayan 8. Asliye Ceza Mahkemesi hakimini, 29 Kasım’da şikayet etti.

Şikayet dilekçesinde şu ifadelere yer verildi:

8. Asliye Ceza Mahkemesi Hakiminin gerek Aydın’ın küçük bir yer olmasından kaynaklı toplum baskısından gerekse dosyanın medyada fazla yer bulmasından gerekse birtakım katılanların adliye personeli olmasından dolayı objektif bir karar veremediği kanaatindeyiz. Hukuken geçerli olmayan bir tutuklama kararı olmadan müvekkilin cezaevine girmesine sebebiyet verildiğinden dolayı ilgililer hakkında, ilgili dosya istinaftan dönmeden önce tarafımızca suç duyurusunda bulunulmuştur. Suç duyurusu dilekçemiz Tarsus Adliye Bakanlık muhabere birimi 2023/10675 Bakanlık muhabere numarasıyla HSK'ya gönderilmiş, ilgili hakim ve diğer şüpheliler hakkında soruşturma izni verilmesi beklenmektedir. Aydın 8. Asliye Ceza Mahkemesi hakiminin CMK 24. Maddesi gereği öncelikle dosyadan çekilmesi aksi halde Hakimin reddini talep ederiz.”

“BITCOIN SAFİYE” OLARAK TANINIYOR

Yüce, kamuyounca “Bitcoin Safiye” olarak tanınıyor.

Adana’da yaşayan Safiye Gökçe Yüce, yaklaşık 6 yıl önce eşi Oğuzhan Yüce’nin bir jeotermal enerji santralinde elektrik mühendisi olarak göreve başlaması üzerine Aydın’a taşındı.

Burada eşiyle birlikte iddiaya göre taşeron şirket kuran Safiye Gökçe Yüce, JES şirketlerine işçi bulmaya başladı. Bu sırada Aydın Devlet Hastanesi’ne sağlık kontrolüne giden Safiye Gökçe Yüce, iddiaya göre tanıştığı bir doktora kendisini, “'ekonomist-broker” olarak tanıttı.

Doktora yatırımını kripto para birimi Bitcoin’e yapmasını söyledi. İkna olan doktordan adına Bitcoin almak üzere para aldı.

Bir süre sonra kar payı verdiği doktora, kendisine yeni müşteriler bulmasını, bunun üzerinden de kar payı ödeyeceğini vadetti. Böylelikle saadet zinciri benzeri bir yapı oluşturan Yüce, kısa sürede hemşireden, polise kadar çok sayıda meslek grubundan 40 kişiye ulaştı.

TELEFONLARI AÇMAYINCA DOLANDIRILDIKLARINI ANLADILAR

Safiye Gökçe Yüce, Bitcoin almak için para topladığı bu kişilere 2 yıl boyunca kar payı ödedi. Para aldığı kişilere, kurdukları şirketin arkasında JES firması bulunduğunu, yeğeninin ise Milli İstihbarat Teşkilatı'nda (MİT) görevli olduğunu söyleyen Yüce, 23 Ağustos 2019 tarihinde ortadan kayboldu.

Safiye Gökçe Yüce'nin, telefonlarını açmaması üzerine dolandırıldıklarını anlayan mağdurlardan 27'si, avukatları aracılığıyla Aydın Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

Şikayetler üzerine başlatılan soruşturma kapsamında Safiye Gökçe Yüce'nin hesapları incelemeye alındı. Kripto para hesaplarında toplam 8 bin 300 Bitcoin olduğu ve bu sayının giderek arttığı belirlendi.durların ''Bitcoin Safiye'' adını taktığı Safiye Gökçe Yüce'nin birlikte hareket ettiği kişilerle web sitesi kurduğu, buradan da bazı kişileri ağına düşürdüğü, bir süre sonra da siteyi kapatıp, ortadan kaybolduğu anlaşıldı.

Sayfa Yükleniyor...