Bozdağ'dan Almanya'ya tepki: Bize yapılan faşist bir uygulamadır

Almanya'nın Gaggenau kentinde katılacağı toplantı iptal edilen Adalet Bakanı Bezir Bozdağ Alman hükümetini eleştirdi. Bakan Bozdağ, "Alman hükümeti belediyenin tavrını kınamadı. Bize yapılan faşist bir uygulamadır" dedi.

Bozdağ'dan Almanya'ya tepki: Bize yapılan faşist bir uygulamadır

Almanya'da katılacağı toplantı iptal edilen Adalet Bakanı Bekir Bozdağ Yozgat'ta açıklamalarda bulundu.

Alman hükümetinin tavrını eleştiren Bakan Bozdağ, "Alman hükümeti belediyenin tavrını kınamadı. Bize yapılan faşist bir uygulamadır. Bu aşırılık Hollanda'da da var Almanya'da da var. Aşırılıklara karşı hepimizin ortak tutum geliştirmesi gerekiyor" dedi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ sözlerine şöyle devam etti: " karşıtlığı üzerinden oy devşirmeye kalkışıyorlar. Türkiye üzerinden oy devşirmeye kalkanlar büyük bir hata işliyorlar. 'Evet'i savunanların toplanmasına engel oluyorlar."

Bu konuda Anadolu Ajansı'nın sorularını da yanıtlayan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ şunları belirtti:

"Bir yandan 'Demokrasi, insan hakları, hukukun üstünlüğü' diyeceksiniz öte yandan da insanların toplanma hakkını, ifade hürriyetini engelleyeceksiniz. Kendilerini anlatmalarına izin vermeyeceksiniz. Bu, demokratlıkla, insan haklarıyla, hukukla asla izah edilemez."

Katılacağı toplantının iptal edilmesinin, Almanya anayasasında yer alan ve Avrupa Birliği'nin üzerinde yükseldiği değerlerin reddedildiği, inkar edildiği anlamını taşıdığına dikkati çeken Bozdağ, devleti yönetenlerin, toplumu birbirinin karşısına diken, birbirine düşman kılan, demokrasiyi, hukuku yok edecek ayrımcılık, ırkçılık, yabancı düşmanlığı, İslamofobi gibi anlayışlara karşı birlikte mücadele etmesinin şart olduğunu vurguladı.

Bozdağ, "Almanya'da demokrasiye, insan haklarına, ifade hürriyetine inanan çok büyük bir kitle olduğuna inanıyorum. Eğer bugün Almanya'da yükselen aşırıcılık, ayrımcılık, ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve İslamofobi karşısında seslerini yükseltmezlerse, doğru yanlış demeden onların dediklerini yapmaya devam ederlerse, korkarım ki bir zaman sonra bugün Türk Adalet Bakanını Almanya'da konuşturmayanlar, Almanya'nın bakanlarını da gün gelir Almanya'da konuşturmazlar." ifadelerini kullandı.

"AKLIMIN UCUNDAN BİLE GEÇMEDİ"

Almanya'da teröristlerin her türlü imkana sahip olduğunu ifade eden Bozdağ, Kandil'den terör örgütü liderlerinin telekonferans yönetimiyle taraftarlarına hitap ettiğini ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın vatandaşlara telekonferansla hitap edemediğini kaydetti.

Terör eylemine karışmayan, kanuna aykırı eylemi olmamış Türk toplumunun toplantı yapamadığını belirten Bozdağ, teröristlerin her türlü konuşmayı yaptığını ancak Türkiye'nin Adalet Bakanı'nın konuşturulmasına izin verilmediğini vurguladı.

Bunun da aşırıcılık, ayrımcılık, ırkçılık, İslamofobi gibi hastalıkların Alman yöneticileri etkisi altına aldığını gösterdiğinin altını çizen Bozdağ, bu hastalıklara karşı herkesin sesini yükseltmesi gerektiğinin altını çizdi.

Adalet Bakanı Bozdağ, "Böyle bir iptal olacağını hiç düşünmedim, aklımın ucundan bile geçmedi. O gün Alman Adalet Bakanıyla bizim randevumuz vardı. Randevu talebi ondan geldi. Ben de kabul ettim. Bakan Karlsruhe'ye gelecekti, orada görüşecektik. Fakat toplantı iptal edilince ben de bu görüşmeyi iptal ettim. Böylesi bir sonucu, ihtimali hiç aklıma getirmemiştim. Ama böyle bir ilkellik maalesef yaşandı." diye konuştu.

"ENGELLEYEBİLECEKLERİNİ DÜŞÜNÜYORLARSA YANILIYORLAR"

Halk oylamasında kararı Türk milletinin vereceğini dile getiren Bozdağ, Almanların, başka ülkelerin buna karar vermeyeceğini söyledi.

Bozdağ, referandumdan Almanya dahil pek çok ülkenin rahatsız olduğunu, Türk milletinin "evet" demesinden endişe edildiğini belirterek, şöyle devam etti:

"Türkiye egemen bir ülke. Anayasasını nasıl değiştiriceğine kendi yasaları çerçevesinde karar verir. Halk oylamasına gittiğinde de Türk halkı bir karar verir. O karara da herkes uyacaktır. Toplantıları yasak etmek suretiyle Avrupa'daki vatandaşlarımızın oylarının 'evet' olmasını ve Türkiye'deki insanların bu sürece 'evet'le destek vermesini engelleyebileceklerini düşünüyorlarsa yanılıyorlar. Bu millet, neye 'evet', neye 'hayır' diyeceğini çok iyi bilir. Kararını da başka ülkelerin tutumuna göre değil, kendi hür iradesine göre verir."

Sayfa Yükleniyor...