Eski İngiltere Başbakanı Tony Blair, İstanbul Bilgi Üniversitesi tarafından Santral Kampüsü'nde gerçekleştirilen "Küreselleşmenin Krizleri ve Fırsatları" konferansında bir konuşma yaptı.

Türkiye'nin bölgenin kilit noktasında bulunduğuna dikkat çeken Tony Blair, bu durumun hem fırsatlar hem riskler barındırdığını söyledi.

Blair, Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliği veya Ortadoğu’nun bir parçası olmak arasında seçim yapmak zorunda olmadığını belirterek, “Türkiye her iki tarafta da aktif rol oynayabilir” dedi.

Konuşmasında 9 Türk’ün yaşamını yitirdiği Mavi Marmara baskınına da değinen Blair, Türkiye-İsrail ilişkilerinin yeniden tesis edilebileceğini umduğunu kaydetti.

Kuzey Afrika’da art arda yaşanan isyanları da değerlendiren Tony Blair, "Arap baharı demokrasinin tanımını değiştirdi" dedi.

“Demokrasinin sadece bir oy kullanma sistemi değil, aynı zamanda fikir özgürlüğü anlamına geldiğini” dile getiren Blair, şöyle konuştu: “Demokrasi statik, durağan bir sistem değildir. Dünyaya eşit yaklaşımların kök salması lazım."

Eski İngiltere Başbakanı Blair, Euro Bölgesi’ndeki krizin aşılması için ise mali koordinasyonun önemini vurguladı.