Bomba yüklü kamyon TSK'nın çıktı

Polis imdat telefonlarına Ankara'ya bomba yüklü bir kamyonun girdiğinin ihbar edilmesi, başkenti hareketlendirdi. Ankara girişinde durdurulan kamyonda 900 el bombası bulundu. Kamyonun, TSK tarafından mühimmat sevkiyatı için kiralandığı anlaşıldı.

NTV Haber 10.03.2010 - 19:24

Bomba yüklü kamyon TSK'nın çıktı

Ankara'da dün saat 15.57 sıralarında 155 polis imdat telefonuna Eskişehir yolundan Ankara' ya giriş yapan bir 06 BJ 915 plakalı kamyonun büyük miktarda silah ve patlayıcı taşıdığı yönünde ihbar yapıldı.

İhbarın ardından harekete geçen Terörle Mücadele Ekipleri, kamyonu Çayyolu'ndan Gölbaşı istikametine giderken durdurdu.

Kamyonda sivil giysili kıdemli üst çavuş ile bir onbaşı bulunuyordu. Her iki askeri personel, görevli olduklarını ve mühimmat taşıdıklarını belirterek görev kağıtlarını polise gösterdi.

Kısa bir süre sonra Ankara Merkez Komutanlığı'ndan askeri yetkililer ile özel yetkili savcı olay yerine geldi. Kasasında 900 adet el bombası bulunduğu belirlenen kamyon, yapılan ilk incelemenin ardından yoğun güvenlik önlemleri arasında Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

Kamyondaki personelin terörle mücadele şubesinde ifadeleri alındı. Kamyonun resmi sevk yazısı ve personelin görev yazısının incelendiği de gelen bilgiler arasında. İnceleme saat 02.00 sularında sona erdi ve mühimmat taşıyan kamyon da bu saatten sonra bırakıldı.

Soruşturma kapsamında; mühimmatın neden askeri değil de sivil bir kamyonla taşındığı, büyük miktardaki patlayıcının taşınması sırasında neden yeterli güvenlik önlemi alınmadığı araştırılıyor.  Savcı, 155'e yapılan ihbar kaydını da incelemeye aldı.

Muğla' dan yola çıktığı belirtilen kamyonun resmi sevk yazısının bulunduğu ve mühimmatı Ankara Gölbaşı'nda bulunan özel kuvvetler komutanlığı karargahına götürdüğü bildirildi.

Sivil plakalı aracın özel bir şirketten resmi olarak kiralandığı da öğrenildi. Askeri kaynaklar, bu tür sevkiyatlarda sivil araçların kullanımının rutin bir işlem olduğunu belirterek, olayın bir yanlış anlaşılmadan kaynaklandığını ifade ettiler.

İDDİA: SERİ NUMARALARI SİLİNMİŞ
Konuyla ilgili Genelkurmay'dan bir açıklama gelmezken, TRT-2 tarafından bir iddia ortaya atıldı. Kanal, kamyonda bulunan 900 el bombasının seri numaralarının kazınmış olduğu bilgisini verdi.

Muğla İl Jandarma Alay Komutanılığı'ndan yapılan açıklamada ise, bombaların Muğla'dan gönderildiği ve üzerlerinde seri numaraları bulunduğu belirtildi.

NEDEN SİVİL ARAÇ?
Öte yandan, NTV'deki Canlı Gaste programına telefonla katılan emekli Tuğgeneral Haldun Solmaztürk, akıllardaki sorulara yanıt verdi.

'Münferit bir nakliyat' diyen Solmaztürk, 'Neden sivil araç' sorusunu yanıtladı.

Nakliyatla ilgili 'Gerekli yerlere bilgi verildi'ğini teyit ettirdiğini söyleyen Solmaztürk, buna rağmen yaşananları değerlendirdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...