AK Parti Grup Başkanvekilleri Bekir Bozdağ, Ayşenur Bahçekapılı, Suat Kılıç, Nurettin Canikli ve Mustafa Elitaş, türban konusunda görüşmelerde bulunmak için CHP, MHP ve BDP’yi ziyaret etti.

İlişkili Haberler


AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, görüşmelerle ilgili açıklamalarda bulundu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, üniversitede yaşanan başörtüsü sorununu çözeceğine ilişkin açıklamalarda bulunduğunu ifade eden Bozdağ, bu konuda daha önce, MHP ve BDP gruplarıyla yaptıkları uzlaşma sonucunda hazırladıkları bir düzenleme olduğunu anımsattı.

Bekir Bozdağ, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı görevlendirme çerçevesinde, 3 siyasi parti grubunu ziyaret ettiklerini söyledi.

Bozdağ, her 3 siyasi partinin grup başkanvekillerine; ''üniversitede yaşanan başörtüsü sorununun çözümü için önşartsız, kabulsüz, önyargısız ortak bir çalışma grubunun kurulması, bu çalışma grubuna her siyasi partinin eşit sayıda üye vermesi, verilecek üye sayısına grupların karar vermesi ve bu çalışma grubunun ortaya koyacağı somut çözüm önerisi üzerinde varılacak mutabakatla konunun TBMM'de kalıcı bir çözüme kavuşturulması'' konusundaki önerilerini ilettiklerini söyledi.

CHP Grup Başkanvekillerinin, bu konunun dokunulmazlık, baraj ve YÖK konularıyla birlikte ele alınması gerektiğini söylediklerini kaydeden Bozdağ, ''Bu önşart kabul edilmezse, 'biz bu işi çözmeyiz' yaklaşımını ortaya koydular'' dedi. Bunun üzerine CHP'ye, genel başkanlarının yaptıkları açıklamaları hatırlattıklarını belirten Bozdağ, ''Başlangıçta önşartlarının olmadığını, Sayın Kılıçdarloğlu'nun bu konuyla ilgili kamuoyunu bağlayıcı taahhütlerde bulunduğunu söyledik'' diye konuştu.

AK Parti Grup Başkanvekili Bozdağ, CHP'nin, çözüme yönelik bir komisyonun kurulmasına karşı olduklarını ve kurulacak komisyona da üye vermeyeceklerini söylediklerini bildirdi. Bunun da CHP'nin başörtüsü sorununun çözümü konusunda samimi olmadığını gösterdiğini dile getiren Bekir Bozdağ, ''Ortada yaşanan büyük bir dram ve bu dramın çözülmesi gerektiği konusunda kamuoyunda büyük bir ittifak var'' dedi. Bozdağ, MHP ve BDP gruplarının ise bu konuyu yetkili organlarında görüştükten sonra görüşlerini açıklayacaklarını ifade ettiklerini kaydetti.

'SORUN ÜNİVERSİTE KAPILARINDADIR'
Bekir Bozdağ, bir gazetecinin, ''CHP'nin, kamuda, ilk ve ortaöğretimde türbanın yaygınlaştırılmasıyla ilgili kaygılarına ne cevap verdiniz?'' sorusu üzerine de, CHP grup başkanvekillerinin, kendilerinin konuşmalarını basına yanlış yansıttığını ifade etti.

CHP grup başkanvekillerinin bu konuda açıklamalarda bulunduklarını belirten Bozdağ, şunları kaydetti:

''Bizim onlara söylediğimiz şey çok açık: Şu anda kamuda, ilk ve ortaöğretimde yaşanan bir sorun yoktur. Gerçek sorunun çözümünü, sorun olmayan bir konunun çözümüne bağlamanın doğru olmadığını ifade ettik. Bugün Türkiye'de; kamuda, ilk ve ortaöğretimde yaşanan bir sorun kesinlikle sözkonusu değildir. Sorun üniversite kapılarındadır.

Üniversitede okumak isteyen kız öğrencilerimizin sorunları vardır. Sayın Kılıçdaroğlu, 'üniversitede kızlarımız başları örtülü biçimde okuyabilecek' açıklaması yaptı. Biz, bunu bu çerçevede değerlendirelim.

Ortak bir çalışma grubu oluşturulduğu takdirde, bu çalışma grubu, CHP'nin endişe ettiği bu konuları da müzakere edebilir, tartışabilir, değerlendirebilir. Bu çerçevede bir mutabakat metni çıktığı takdirde, biz o metnin hayata geçirilmesi konusunda hemfikiriz. Önşartsız, önyargısız biz bu sorunun çözülmesi konusunda herkesin adım atmasından, verdiği sözlerin ardında durmasından yanayız. CHP'nin isteği, kendi önyargılarını kabul ettirdiği bir çalışma grubu oluşturmak.''

Bekir Bozdağ, grupları ziyaretlerinde bir metin götürmediklerini belirterek, ''Metni beraber oluşturalım, beraber yazalım. Uzlaşırsak da TBMM gündemine birlikte getirelim. Ama CHP beraber müzakere etmeye bile yanaşmadı'' dedi.

YARGITAY AÇIKLAMASI
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan yazılı açıklamanın sorulması üzerine Bozdağ, açıklamayı henüz okuyamadıklarını söyleyerek, açıklama konusunda bir değerlendirme yaptıktan sonra, bunu kamuoyuyla paylaşacaklarını bildirdi.

Bekir Bozdağ, MHP ve BDP'den olumlu yanıt gelmesi durumunda, bu partilerle ortak çalışma yürütüp yürütmeyecekleri konusundaki soruyu yanıtlarken, partilerarası uzlaşma olması durumunda çalışma yapılabileceklerini belirtti.

''CHP Grup Başkanvekili Anadol, kesin bir dille komisyona üye vermeyeceklerini söyledi. Bu durumda başlamadan bitti diyebilir miyiz?'' sorusuna Bozdağ, ''CHP bugüne kadar başörtüsü konusunda çok şey söyledi. Seçimlere yakın, birdenbire başörtüsü konusunun gündeme geldiğini gördük. Komisyonlar, oybirliğiyle karar alır, CHP'nin rıza göstermediği bir metin uzlaşma komisyonundan çıkmaz.

CHP, 'biz sorunu iktidara gelince çözeriz' diyor. Bu haksızlık, bu zihniyete göre CHP iktidarına kadar devam edecek mi? Böyle bir şey olabilir mi? Türkiye, yaşadığı bütün sorunlara çözüm bulacaktır, yasa ve Anayasa çerçevesinde...'' yanıtını verdi.

İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİSİNİN BAŞÖRTÜLÜ DERSE SOKULMAMASI
Bekir Bozdağ, Adana'da bir ilköğretim öğrencisinin derse başörtüsüyle sokulmadığının anımsatılması ve ''Bunu da bir mağduriyet olarak görüyor musunuz?'' sorusu üzerine, bütün bu konuların kurulması düşünülen komisyonda ele alınabileceğini; isteklerinin, önyargısız bir şekilde çalışma grubu oluşturmak olduğunu söyledi.

Kurulmasını düşündükleri komisyonun, bütün endişeleri müzakere edeceğini ifade eden Bozdağ, CHP'nin, ortaöğretimle ilgili önerilerinin de bu komisyonda ele alınabileceğini kaydetti.

Bozdağ, ''CHP, konuşmaktan kaçan bir yaklaşım ortaya koymuştur. Biz konuşulmasından yanayız ama konuşmayan, tartışmayan, dayatma yapan bir CHP ile karşılaştık'' dedi.