Genellikle diyet yemeği olarak kabul edilen ve birçokları tarafından sağlıklı olduğu için adeta zoraki tüketilen brokoli ile Akdeniz mutfağının vazgeçilmezi domates Avrupa'yı karıştırdı.

Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre tartışmaların başrolünde kanserle mücadele için özel olarak yetiştirilmiş bir brokoli türü ve dilimlenmesinde kolaylık sağlamak için daha az su ihtiva eden bir domates çeşidi yer alıyor.

Peki, bu tip sebze ve meyvelerin yetiştirilmesi teknolojik bir yenilik olarak kabul edilebilir ve patent başvurusu yapılabilir mi? Yoksa konu organik ürünler olduğunda bu kimsenin üzerinde hak iddia edemeyeceği biyolojik bir süreç olarak mı kabul edilmeli?

Almanya'da genel olarak tüketicilere olumsuz etkileri olabileceği gerekçesiyle bu tip patent başvurularına sıcak bakılmıyor. Çiftçilikle uğraşan Josef Hecker bu konudaki çekincesini şöyle dile getiriyor: "Son dönemde tarım ürünleri pazarında patentli ürünlerin çoğalmasıyla, diğer seçeneklerin yavaş yavaş azalmaya başladığını görüyoruz. İnsanlar patentli ürünlere daha çok rağbet ediyor, böylece önemli birçok tarım ürününü bulmak gittikçe zorlaşıyor."