Bu kez avcılar yoktu

Edirne'nin düşman işgalinden kurtuluşu törenlerinde vurdukları av hayvanlarıyla geçiş yapan avcıların tepki alması nedeniyle, Lalapaşa ilçesindeki düşman işgalinden kurtuluş törenlerinde avcılar yer almadı.

27.11.2010 - 13:13

Bu kez avcılar yoktu

Lalapaşa'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 88. yıl kutlamaları Lalapaşa Belediyesi önündeki meydanda İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.        

Temsili olarak ilçenin kurtuluşu canlandırıldı. Bu sırada temsili Türk askerini canlandıran grubun içindeki bir öğrenci, temsili milis güçlerden ilçenin alınışı sırasında elinde tuttuğu tüfeğin kabzasının dudağına çarpması sonucu dudağından hafif yaralandı. Dudağı kanayan öğrenci, temsil bitene kadar canlandırmaya devam etti.       

Lalapaşa Belediye Başkanı Ali Osman Uzman ve Garnizon Komutanı Yüzbaşı Mehmet Kahya'nın günün anlam ve önemini belirten konuşmalarının ardından, öğrenciler şiir okudu ve halk oyunları gösterileri sunuldu.        

Edirne'nin düşman işgalinden kurtuluşu törenlerinde vurdukları av hayvanlarıyla geçiş yapan avcılara tepki gelmesinin ardından Lalapaşalı avcılara bu kez resmi geçitte izin verilmedi.       

Tören, dernek ve kurumların resmi geçişiyle sona erdi.
        
''BALIK AV HAYVANI DEĞİL Mİ?''
Lalapaşa Avcılar Kulübü Başkanı Mehmet Bulut, hazırlık yapmalarına karşın kaymakamın ricası üzerine resmi geçit törenine katılmamaya karar verdiklerini söyledi ve şunları söyledi:

''Balık av hayvanı değil mi? Neden tezgahlarda sergilenince suç olmuyor da, tavşan sergilenince suç oluyor? Medyanın kışkırtması oldu, yanlış oldu. Edirne'de yaşanan olaylar nedeniyle bu yıl resmi geçit törenine katılamıyoruz. Üzgünüz, olaylar çarpıtıldı.''
        
EDİRNE'DEKİ TÖRENLER
Talatpaşa Asfaltı'nda 25 Kasım Perşembe günü yapılan Edirne'nin düşman işgalinden kurtuluşunun 88. yıl dönümü kutlama törenlerinde avcılar hem yaya olarak ellerinde ve hem de araçlarına bağlanmış şekilde vurdukları ördek, kaz, domuz gibi av hayvanlarını resmi geçitleri sırasında sergilemişlerdi.        

Geçit töreninin ardından, bazı medya kuruluşlarında bu geçiş ''vahşet'' olarak değerlendirilmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...