Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu ordu sadece Türk milletinin ordusudur

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu ordu, darbecilerin, cuntacıların, vesayetçilerin ordusu değildir. Bu ordu sadece ve sadece Türkiye'nin ordusudur, Türk milletinin ordusudur" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu ordu sadece Türk milletinin ordusudur

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milli Savunma Üniversitesi Kara Harp Okulu Komutanlığı'nda 855 muvazzaf subay adayının mezuniyet törenine katıldı.

Konuşmasına, "Bugün 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında yeniden yapılandırılan Kara Harp Okulumuzun ilk mezunlarını veriyoruz. Ülkemizin 1834'lere kadar uzanan tarihiyle, en köklü kurumları arasında yer alan Kara Harp Okulumuz maalesef 15 Temmuz darbe girişiminin önemli merkezleri arasındaydı" diyerek başlayan Erdoğan, milletle birlikte darbe girişimi engellendikten sonra bu şerefli kurumu kirleten darbecilerin tamamının tasfiye edildiğini bildirdi.

Erdoğan, ülkeyi ele geçirmek isteyenlerin işe harp okullarından başladığının görüldüğüne işaret ederek, "Bu okullarda son 10 yılda görev yapmış tabur komutanı düzeyindeki yöneticilerin neredeyse tamamının darbecilerle birlikte olduğunun ortaya çıkması çok önemlidir. Bunun için biz önce eski sistemi tümüyle tasfiye ettik, ardından da tüm askeri eğitim kurumlarımızı 'Milli Savunma Üniversitesi' adıyla tek çatı altında birleştirdik" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu ordu sadece Türk milletinin ordusudur - 1

Kara Harp Okulu'nun, asli görevi olan "subay yetiştirme odaklı" olarak yeniden yapılandırılarak, süratle eğitim-öğretim faaliyetlerine başladığını belirten Erdoğan, "Hem eğitim kadroları hem öğrencileri yenilenen okulumuzun tek bir gayesi vardır, o da Türk Silahlı Kuvvetlerimize en iyi, en donanımlı, en kabiliyetli subayları yetiştirmektir" dedi.

"MİLLETİMİZİN EVLATLARININ TAMAMINA KAPILARI AÇIK OLACAK"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, harp okullarına bunun dışında bir misyon biçmeye kalkanlara kesinlikle izin vermeyeceklerinin altını çizerek, şöyle devam etti:

"Müslüman aynı delikten iki defa ısırılmaz, biz de aynı tecrübeleri tekrar tekrar yaşama yanlışına düşemeyiz. Bunun için diğer harp okulları gibi Kara Harp Okulumuz da milletimizin evlatlarının tamamına kapıları açık olacak şekilde öğrenci kabulü yapıyor. Hiçbir ideolojinin, hiçbir kesimin, hiçbir marjinal zihniyetin okullarımızı ele geçirmesine imkan vermeyecek, tamamen yerli, tamamen milli bir yapıyı buralara hakim kıldığımıza inanıyorum. 'nin artık kaybedecek ne zamanı ne de insanı vardır. Bunun için üniversite mezunları arasından alınan öğrencilerimize, harp okullarında dört yılda verilen askeri eğitimin daha fazlası bir yıl içinde verilerek hepsi de vazifeye hazır hale getirilmişlerdir."

Erdoğan, 25 Kasım Cumartesi günü Balıkesir'de Kara Astsubay Meslek Yüksek Okulunun mezuniyet törenine iştirak edeceğini bildirerek, orada da astsubay ve ailelerle bir araya geleceklerini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu ordu sadece Türk milletinin ordusudur - 2

"ORDUMUZ DA HEPİMİZİNDİR"

15 Temmuz darbe girişiminin yol açtığı tüm olumsuzluklara rağmen bu yıl harp okullarına girmek için 250 bin gencin müracaat etmesinin gerisinde bu duygunun yattığına işaret eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Milletimiz 'peygamber ocağı' olarak nitelediği bu şanlı yuvaların şu veya bu kesime değil bizatihi kendisine ait olduğunu çok iyi biliyor. Dünyada, İslam dünyasında hiçbir ülkenin askerine 'Mehmetçik' denmez ama dikkat edin bizim askerimize Peygamberimizin ismiyle müsemma 'Küçük Muhammed" anlamında 'Mehmetçik' adı verilmiştir. Tıpkı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün tüm milletimizin ortak değeri olması gibi ordumuz da hepimizindir. Önümüzdeki yıl harp okullarımıza yapılan müracaat sayısının doğrusu ben katlanarak artacağına inanıyorum. Çünkü bu ordu, darbecilerin, cuntacıların, vesayetçilerin ordusu değildir. Bu ordu, FETÖ'cülerin ordusu hiç değildir. Bu ordu, şu veya bu yabancı kurumun ordusu hiç değildir. Bu ordu sadece ve sadece 'nin ordusudur, Türk milletinin ordusudur."

"HAİNLERLE MÜCADELEYİ SÜRDÜRÜYORUZ"

Ordunun üniformasını giyen herkesin ülkesine ve milletine hizmet etme onuru yaşayan birer "Ölmez Türk" olduğunu vurgulayan Erdoğan, şu değerlendirmeleri yaptı:

"Vatanımızın korunmasını emanet ettiğimiz ordumuza kimsenin musallat olmasına, kem söz etmesine, hele hele tacize varan sataşmalarda bulunmasına müsaade etmeyiz. Bu ordunun anayasada teyit edilmiş başkomutanı olarak her bir subayımızın, askerimizin şerefini, onurunu, haysiyetini korumak şahsımın en başta gelen görevidir. Türk Silahlı Kuvvetleri'ne yapılmış her saldırı şahsıma yapılmış demektir. Ordumuzun içerisine sızmış darbeci ve cuntacı hainlerle mücadele etmek başkadır, ordumuzu zayıflatacak, askerimizi rencide edecek davranışlar içerisine girmek bambaşkadır. Hainlerle mücadeleyi sürdürüyoruz, sürdüreceğiz ama hiç kimsenin bunu fırsat bilip ordumuzu, subaylarımızı, askerimizi yıpratmasına da müsaade etmeyeceğiz."

Erdoğan, askerlere en önemli kutsallar olan ezan, bayrak, sancak ve sınırların emanet edildiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu ordu sadece Türk milletinin ordusudur - 3

"KENDİ GÖBEĞİMİZİ KENDİMİZ KESECEĞİZ"

'nin kendi sınırları içinde tarihinin en büyük terörle mücadele operasyonlarını yürüttüğünü söyleyen Erdoğan, şunları kaydetti:

"Sınırlarımızın Irak tarafından terör örgütüne çok ciddi darbeler vuruyoruz. Bununla kalmıyor, Suriye'de çok önemli operasyonlar gerçekleştiriyoruz. Katar, Somali, Afganistan'dan Bosna'ya kadar pek çok yurt dışı görevini başarıyla yerine getiren bir ordumuz var.

Bugün Türkiye, operasyonel kabiliyet ve tecrübe bakımından herhalde dünyanın en güçlü birkaç ordusundan birine sahiptir. Günün 24 saati, yılın 365 günü kesintisiz operasyon yürütebilecek böyle güçlü bir ordumuz olmasaydı inanın bana bizi bu coğrafyada bir gün yaşatmazlardı. Fırat Kalkanı Harekartı'nda DEAŞ'ı birkaç ay içinde çökerten de çukur eylemlerinde masum ile haini hassasiyetle ayırıp bölücü terör örgütünü açtığı çukurlara gömen de bizim ordumuzdur. Başka ülkeler kendi güvenliklerini bir takım uluslararası kurumlara, başka bir takım devletlere ihale edebilir. Bizim Türkiye olarak böyle bir şansımız kesinlikle yoktur. Biz her ne yapacaksak kendimiz yapacağız."

"BU ŞEREFLİ ÜNİFORMAYI GİYMEKLE DAHİ GAZİLİK ÜNVANINI HAK ETTİNİZ"

Mezun olup Türk Silahlı Kuvvetleri'nin saflarında göreve başlayacak teğmenlerin orduyu gelecekte yönetecek kurmay adayları olduğunu vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Önlerinde askerlik sanatını icra edecekleri uzun bir dönem var. Ben şimdiden gazanız mübarek olsun diyorum. Bu şerefli üniformayı giymekle dahi gazilik ünvanını hak etmiş oluyorsunuz. Çünkü görev süreniz boyunca öyle ya da böyle mutlaka terör operasyonlarında, yurt dışı misyonlarında sorumluluk üstleneceksiniz. Aranızda belki payelerin en şereflisi olan şehitlik makamına ulaşacaklar çıkacak. Millet olarak coğrafyamızdaki bin yıllık varlığımızı o gaza ruhumuzu yitirmeyişimize, her zaman mücadeleye hazır oluşumuza borçluyuz."

ORG. AKAR: TSK İÇİNE SIZAN HAİNLERDEN TEMİZLENDİKÇE DAHA DA GÜÇLENECEK

Törende, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar da konuşma yaptı. Akar, ordusuna, "Peygamber ocağı" diyen gaziliği ve şehitliği mertebelerin en yücesi gören Türk milletinin, ordu-millet vasfının müstesna ve güzide timsalini teşkil ettiğini söyledi.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK), binlerce yılık köklü tarihinin her döneminde olduğu gibi bugün de bağrından çıktığı asil milletin sevgisine, güvenine ve desteğine layık olmak için var gücüyle çalıştığını aktaran Orgeneral Akar, eli kanlı Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'da millete bir zilleti yaşatmaya ve TSK'nın tarihine kara bir leke sürmeye kalkıştığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu ordu sadece Türk milletinin ordusudur - 4

Başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve devlet kademelerinin liderliği, milletin desteği, TSK'nın gerçek vatansever evlatları ve emniyet mensuplarının fedakarlıkları ile hain girişimin akamete uğratıldığını vurgulayan Orgeneral Akar, şöyle devam etti:

"Bugün Türk Silahlı Kuvvetleri, içine sızan hainlerden temizlendikçe daha da güçlenerek, asil milletimizin kendisinden beklediği egemenlik ve bağımsızlığımızı koruma görevini, yüksek bir şuur ve üstün bir başarıyla yerine getirmeye devam etmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri, bugün sahip olduğu imkan ve kabiliyetleri, yerli, milli ve modern teknolojiye dayalı caydırıcı gücü, ulusal ve uluslararası görevlerde ortaya koyduğu başarılı çalışmaları, bölge ve dünya barışına katkıları ve tüm bunları gerçekleştiren yüksek nitelikli personeliyle dünya ordularının saygı ve gıptayla takip ettiği önemli bir güçtür."

Mezun olan teğmenlere çeşitli önerilerde bulunan Akar, onlara güvendiğini söyledi.

BAKAN CANİKLİ: FETÖ EN ÇOK TSK'YA ZARAR VERMEYE ÇALIŞTI

Törende konuşma yapanlardan bir diğer isim de Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli'ydi. Bakan Canikli yaptığı konuşmada, 'nin her zaman güçlü olmak ve güçlü kalmak zorunda olduğunu belirtti.

Güvenlik ortamındaki değişikliklerin yeni tehditlere karşı mücadele zorunluğunu da beraberinde getirdiğine işaret eden Canikli, Türkiye'nin bölgesinde son derece etkin bir konumda bulunmasının, bölgesel ve küresel güvenlik, barış, istikrar, huzur ve refah için büyük önem arz ettiğini vurguladı.

Canikli, en zor koşullarda görev yapabilecek iyi eğitimli personele sahip olmanın, güçlü bir ordunun olmazsa olmazı olduğuna dikkati çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu ordu sadece Türk milletinin ordusudur - 5

Eğitim ve disiplinin, ordunun her kademesindeki tüm personel için yegane şart olduğunu belirten Canikli, Kara Harp Okulunun, Kara Kuvvetleri Komutanlığının subay ihtiyacını karşılayan kurum olduğunu anımsattı.

Kendilerine yüklenen sorumluluğun, milletin güveni ve inancıyla daha arttığını vurgulayan Canikli, şöyle devam etti:

"Göz bebeğimiz Harp Okulları'nın FETÖ tarafından ne hale getirildiğinin en açık örneği şudur, 2006-2016 yılları arasında Kara Harp Okulunda görev yapan 22 tabur komutanının 20'si, 6 alay komutanının 3'ü, 5 dekanın 4'ü FETÖ bağlantısı nedeniyle TSK'dan ihraç edilmişlerdir. Eli kanlı teröristlerin askeri eğitim kurumlarımızı stratejik bir hedef olarak gördüklerinin en önemli işaretlerinden biri de budur. Açık bir şekilde ortaya çıktığı gibi bu hainlerin en çok zarar vermeye çalıştığı ve tahribat yapmaya çalıştığı kurumların başında TSK ve askeri eğitim kurumlarımız gelmektedir. Bu kurumlarımızın imajı sarsılmak istenmiştir. Milletimiz nezdindeki güvenleri zedelenmek istenmiştir. Ancak bu alçak oyunlara, kirli hesaplara en güzel ve en asil cevabı, başkomutanının önderliğinde yüce Türk milletimiz vermiştir."

Canikli, Türk milletinin "Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet" anlayışı etrafında tek vücut ve tek yürek olduğunu dile getirerek, milletin ordusuna sahip çıktığını ifade etti.

Milli Savunma Bakanı Canikli, "Milletimiz, vatana, bayrağa, ezana el uzatanları, kutsallarımızı yıkmaya çalışanları kendi kirli ve kanlı hesaplarında boğmuştur. Milletimiz peygamber ocağımıza namert eli değdirmemiştir" diye konuştu.

TSK'nın daha güçlü hale getirilmesi amacıyla her alanda önemli mesafeler alındığını anlatan Canikli, Milli Savunma Üniversitesi'nin Milli Savunma Bakanlığı bünyesinde kurulduğunu hatırlattı.

Harp Okullarının, Astsubay Meslek Yüksek Okulları'nın, Harp Enstitüleri ve Araştırma Enstitülerinin yeniden düzenlendiğini anımsatan Canikli, eğitim ve öğretim faaliyetlerine söz konusu kurumların ara vermeden devam ettiğini söyledi.

"SADAKATİNİZİ HER ŞEYİN ÜZERİNDE TUTMAYI GÖREV BİLİNİZ"

Canikli, milletin, TSK'nın yeniden yapılanmasına büyük ilgi göstererek ordusuna sahip çıktığını vurguladı.

Ordu-millet dayanışmasının her geçen gün daha da sağlamlaştığına değinen Canikli, mezun olan teğmenlere şöyle seslendi:

"Artık teğmen rütbesinde birer subaysınız. Omuzlarınıza takılan ve takılacak yıldızlar, bayrağımızın ay yıldızını temsil edecek, ileride yükleneceğiniz büyük ve önemli sorumlulukların birer nişanesi olacaktır. Sizleri burada bir araya getiren şey, yüreğinizde hissettiğiniz sarsılmaz vatan sevgisi ve vazife aşkıdır. Bu duygu karşılaşacağınız zorlukların üstesinden gelebilmeniz için en büyük dayanağınız olacaktır. Vazifenizin icrasında, onur ve sadakatinizi her şeyin üzerinde tutmayı görev biliniz. Sadakatiniz nihayetinde, en sonunda sadece bu millete karşı olacaktır. Bağımlılığınız ise tek orduya, komutanlarınıza ve başkomutanınıza karşı olacaktır, o da başkomutan sıfatıyla Sayın Cumhurbaşkanımızdır, bunu hiçbir zaman unutmayın."

Bakan Canikli, mezun olanların ailelerine de teşekkür etti.

  • Etiketler :
  • Haberler -
  • Türkiye
  • Recep Tayyip Erdoğan

Sayfa Yükleniyor...