Cumhurbaşkanı Erdoğan: 16 Nisan'da prangaları söküp atmaya var mıyız?

Aksaray'da konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, anayasa referandumuna işaret ederek ''Bu sistem bileklerimizde prangaydı. 16 Nisan'da bileklerimizdeki bu pranganları söküp atmaya var mıyız?'' diye sordu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 16 Nisan'da prangaları söküp atmaya var mıyız?

Cumhurbaşkanı , 'da Tuz Gölü Doğalgaz Depolama Tesisi ve yapımı tamamlanan kamu yatırımlarının toplu açılış töreninde konuştu.

Anayasa değişikliği konusuna değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu sistem var ya bu sistem, bu bizim bileklerimizde prangaydı. 16 Nisan'da bileklerimizdeki bu pranganları söküp atmaya var mıyız? , yönetim sistemini değiştirme yolunda önemli bir kavşağa geldi. Bugün buraya gelirken imzayı attım ve şimdi süre başladı. İnşallah 16 Nisan'da benim aziz milletim sandığa gidiyor" dedi.

Erdoğan, "15 Temmuz'da bu millet göğsünü tanklara siper etti mi, F-16'lara siper etti mi, helikopterlere siper etti mi? İşte şimdi 16 Nisan geliyor. 16 Nisan'daki 'evet' aynen bunun tekrarıdır" diye konuştu.

"Anayasa değişikliğiyle getirilen Cumhurbaşkanlığı hükümeti sistemi yani başkanlık sistemi, Türkiye'nin birliğini, beraberliğini, kardeşliğini koruyarak hedeflerine ulaşma konusunda verdiği mücadeleyi güçlendirecektir" diyen Erdoğan, şunları söyledi:

"Çift başlılık kalkıyor. Artık burada kendi kabinesiyle tek otorite ama bir özellik daha var, bazıları Amerika ile karıştırıyor, hayır. Bunun adı Türk tipi Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi. Biz farklı bir sistemle geliyoruz yani Cumhurbaşkanı'nın aktif olarak bir partisi olacak. Buna ne diyoruz, 'evet' mi?"

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

''2 milyar dolarlık yeni yatırım devreye girdiğinde Tuz Gölü'nden günlük 80 milyon metreküpe kadar doğalgaz verilecek. 1,2 milyar metreküp doğalgaz depolanacak. Türkiye daha önceki pek çok ilk gibi burada inşa edilen depolama tesislerinin teknolojisi ve mühendisliği ile ilk defa tanıştı. Bunlar hep bu millet için. Yola çıkarken imzayı attık. Hayırlı olsun. Bizim hizmetimizin ulaştığı yere bunların hayalleri bile ulaşamaz. Bu hayırcılar var ya bunlar sadece laf üretirler bunlardan hizmet yok ama biz size aşığız. Biz Ferhat'ız sizler de Şirin. Dağları Ferhat'a deldiren neydi? Aşkıydı. O aşk olursa dağları delersiniz Tuz Gölü'nün altına da doğalgazı depolarsınız.

''BU SİSTEM BİLEKLERİMİZDE PRANGAYDI''

Bu sistem var ya bu sistem, bu bizim bileklerimizde prangaydı. 16 Nisan'da bileklerimizdeki bu pranganları söküp atmaya var mıyız? Türkiye, yönetim sistemini değiştirme yolunda önemli bir kavşağa geldi. Bugün buraya gelirken imzayı attım ve şimdi süre başladı. İnşallah 16 Nisan'da benim aziz milletim sandığa gidiyor. Aksaray'ın da bu sürece tarihi bir destek vereceğine inanıyorum. Millete tepeden bakılmaz milletle el ele olunur. Bu yolculukta atılan adımla hani Aksaray'ın bir türküsü var ya 'Kesik çayır biçilir mi? Sular soğuk içilir mi? Bana yardan geç diyorlar, seven yardan geçilir mi?' Biz milletimizi bayrağımızı vatanımızı seviyoruz. Gerekirse baş veririz bedel öderiz.

''BİZİ BÖLMEK İSTEDİLER BÖLEMEDİLER''

15 Temmuz'da bu millet göğsünü tanklara siper etti mi, F-16'lara siper etti mi, helikopterlere siper etti mi İşte şimdi 16 Nisan geliyor. 16 Nisan'daki 'evet' aynen bunun tekrarıdır. 16 Nisan'da tek vatan için tek bayrak için tek devlet için evet diyoruz. Bizi bölmek istediler bölemediler. Biz 80 milyon tek milletiz.

İDAM SLOGANLARINA KARŞILIK: 16 NİSAN BU İŞİN SİNYALİ OLACAK

(İdam sloganlarına karşılık) Benim kararımı biliyorsunuz inşallah 16 Nisan bu işin sinyali olacak. Parlamentoya gelir yasama organı ne yapar anayasayı değiştirir ve adımı atar.

''BUNUN ADI TÜRK TİPİ CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİ''

Anayasa değişikliğiyle getirilen Cumhurbaşkanlığı hükümeti sistemi yani başkanlık sistemi, Türkiye'nin birliğini, beraberliğini, kardeşliğini koruyarak hedeflerine ulaşma konusunda verdiği mücadeleyi güçlendirecektir.

Hedef saptırıyorlar neymiş parlamento yok olacakmış. Böyle bir şey yok. Çift başlılık kalkıyor. Artık burada kendi kabinesiyle tek otorite ama bir özellik daha var, bazıları Amerika ile karıştırıyor, hayır. Bunun adı Türk tipi Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi. Biz farklı bir sistemle geliyoruz yani Cumhurbaşkanı'nın aktif olarak bir partisi olacak. Buna ne diyoruz, 'evet' mi?

''TÜRKİYE ADETA İKİNCİ BİR KURTULUŞ SAVAŞI VERİYOR''

Türkiye adeta ikinci bir Kurtuluş Savaşı veriyor. Bu savaşı hem cephede hem de ekonomiden diplomasiye tüm alanlarda veriyoruz. Artık Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal'in dediği gibi, 'Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır, o satıh bütün vatandır' diyordu ya biz de 'Bu mücadele bütün vatandır, bütün dünyadır' diyor.

''KÖPRÜ, YOL, BARAJ YAPARSINIZ KARŞI ÇIKARLAR''

Köprü yaparsınız yol yaparsınız bunlar karşı çıkarlar. Baraj yaparsınız bunlar karşı çıkarlar üretim için istihdam için uluslararası sermayeyi ülkenize getirirsiniz karşı çıkarlar Marmaray'a Avrasya Tüneli'ne karşı çıkarlar. Modern şehir hastaneleri yaparsınız karşı çıkarlar.

''TEK ADAMCILIK ANA MUHALEFETİN GEÇMİŞİNDE VAR''

Tek adamcılık kimde var? Şu ana muhalefetin geçmişinde var. Onlarda var tabii, bu CHP zihniyetinde var. Tek adamcılık bunlarda. Bunların il başkanları, bulundukları illerin valiliğini yapmışlardır, bunları biliyor muyuz gençler? Bunlarda var bu tür şeyler. İşte 16 Nisan'da bunlara bunun hesabını sormaya var mıyız?''

Sayfa Yükleniyor...