'Bunlar alçak, vatan haini'

Memleketi Rize’de konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin IŞİD’e yardım ettiği iddialarına sert tepki gösterdi. Erdoğan, “Bu iftirayı yapanlar, alçaktır, bunlar vatan hainidir” dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 11.10.2014 - 12:08

'Bunlar alçak, vatan haini'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, memleketi Rize'nin Güneysu ilçesinde yapımı tamamlanan ve babasının adını taşıyan Güneysu Kaptan Ahmet Erdoğan İmam Hatip Lisesinin açılışını gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılış töreninde bir konuşma yaptı.

’deki istikrarın bazı kesimleri rahatsız ettiğini ifade eden Erdoğan, şöyle konuştu:

“Başlattığımız kardeşlik projesi meyvelerini verdikçe, bu millet 77 milyonuyla birbirine daha fazla sarıldıkça, birbiriyle dayanışmaya girdikçe birilerini rahatsız ediyor. Asılsız, yersiz, temelsiz gerekçeler üretmeye başladılar.

Gazetelerden, internetten 'yi istikrarsızlaştıracak ne varsa, hangi akıl almaz iftiralar varsa bunları adeta boca etmeye başladılar. Algı operasyonlarına, ülkemiz üzerinde ameliyatlara giriştiler. Gezi olaylarıyla sokakları karıştırmak istediler olmadı. 17 - 25 Aralık darbe girişiminde bulundular milletimizin feraset duvarına çarpıp yıkıldılar.

‘KOBANİ’NİN TÜRKİYE’YLE NE ALAKASI VAR?’
Şimdi de 'Kobani' diyerek Türkiye'deki huzura, istikrara, güven ortamına ve kardeşliğe saldırıyorlar. Kobani ile Türkiye'nin ne alakası var, İstanbul'un ne alakası var, Ankara'nın ne alakası var? Kobani ile Siirt'in ne alakası var, Diyarbakır'ın ne alakası var, Bingöl'ün ne alakası var?

‘DAHA NE İSTİYORSUNUZ?’
200 bin Kobani'deki Kürt kardeşimiz Türkiye'ye geldi de sığınmak istedi de içeri mi almadık 200 bin Kobani'den gelen Kürt'ü bağrına basan, onları yediren, barındıran Türkiye'nin şu anda bir devleti var. Daha ne istiyorsunuz?

‘AL BİRİNİ VUR ÖTEKİNE’
Ama Suriye'ye, Irak'a girmek için tezkere müracaatında bulunan hükümete parlamentoda destek vermeyeceksin... Öbür taraftan kalkacak bir tanesi diyecek ki 'Sadece Kobani için bir tezkere hazırlayalım'. Al birini vur diğerine hiç bunların birbirinden farkı yok. İnanın bunların millet diye, bunların bayrak diye, bunların vatan diye, bunların devlet diye bir derdi yok, bunların tek derdi var karıştırmak. El vicdan derler, el insaf derler."

Türkiye yağmacıların, Vandalların çarkına kapılacak bir ülke değil. Bizim kadim bir medeniyetimiz, asırları devşirmiş bir devlet geleneğimiz var. Biz böyle nice tuzağa maruz kaldık ve o tuzakların her birini millet olarak bozmayı başardık.

Bir taraftan dağa adam kaçıracaksın, bir diğer taraftan yatırımları durdurmaya çalışacaksın, bir taraftan da diyeceksin ki 'Bunlar Kürtleri ihmal ediyor'. Kürtleri ihmal eden sizsiniz. Kürtlere ihanet eden sizsiniz. Siyasi uzantılar da bu işin içinde.

'KÜRTLERİ İHMAL EDEN SİZSİNİZ'
Hakkari'de havalimanı yapıyoruz, her gün bakıyorsunuz müteahhidin iş makinelerini yıkarlar, tehdit ederler ve durmadan müteahhit değiştiriliyor. Niye Havalimanını yapacağız diye. Biz bu kadar kararlılık içerisindeyken onların yaptığı sürekli, bir taraftan dağa adam kaçıracaksın bir diğer taraftan yatırımları durdurmaya çalışacaksın bir taraftan da diyeceksin ki 'Bunlar Kürtleri ihmal ediyor'. Kürtleri ihmal eden sizsiniz. Kürtlere ihanet eden sizsiniz. Siyasi uzantılar da bu işin içinde

Bingöl'de polislerimize alçakça saldıranlar anında ölü olarak yakalandılar. Bayrağımıza saldıran hainler anında yakalandılar. Kirli saldırı hazırlığında bulunanlar suçüstü yakalandılar. Hepsinden hesap sorulacak, hepsine gereken cevap en net şekilde verilecek.

Milletimizden rica ediyorum, huzurumuzu bozmak, Türkiye'yi istikrarsızlaştırmak isteyenlerin oyunlarına gelmesinler.

Gençlerimiz sabotajlara karşı ağırbaşlı tutumunu, itidallerini bozmasınlar. Vandallar, yağmacılar sokakları karıştırdıkça bizler kardeşlik bağlarımızı daha da sıklaştıracak, birbirimize daha çok kenetleneceğiz.”

ARAPÇA DERSİNE GİRDİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan, eşi Emine Erdoğan, törene katılan bakanlar, milletvekilleri ve bazı protokol üyeleriyle sahnede temsili kurdele keserek okulun açılışını gerçekleştirdi.

Törende, Hopa'ya yapılan canlı bağlantıyla Hopa Anadolu İHL'nin açılışı da gerçekleştirildi. Törenin ardından Erdoğan ve beraberindekiler, okulu gezdi.

Basına kapalı gerçekleşen ziyarette, yetkililerden bilgi alan Erdoğan, Arapça dersine girdi ve öğrencilerle fotoğraf çektirdi.

Okul çıkışında kendilerini bekleyen vatandaşları selamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan çocuklara satranç takımı dağıttı.

'FARKLI BİR CUMHURBAŞKANI'
Daha sonra toplu açılış törenine katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada da bir konuşma yaptı.

Erdoğan, şöyle konuştu:

"Anayasa ve yasalar çerçevesinde, siyasi partiler arasındaki tarafsızlığımızı koruyarak, hükümetimizle uyum ve koordinasyon içinde koşan, koşturan, terleyen bir cumhurbaşkanı olarak görevimi ifa ediyorum ve edeceğim. Birilerinin dediği gibi 'Cumhurbaşkanı, bir siyasi partinin sözcüsü gibi konuşuyor' gibi yakıştırmalar, kusura bakmasınlar, bizim prim vereceğimiz yakıştırmalar değildir.

Biz kalkıp da hükümetimizle hemfikir olduğumuz her konuda, sonuna kadar, bir cumhurbaşkanı olarak onların arkasında duracağım, durmaya devam edeceğim. Çünkü hükümet, devleti çalıştıran mekanizmadır. Bu siyasi mekanizmadan halkın seçtiği bir cumhurbaşkanı olarak bizim ayrı kalmamız düşünülebilir mi? Farklı cumhurbaşkanı olmak budur. Yola çıkarken ne demiştik, 'Biz farklı bir cumhurbaşkanı olacağız'. Onun adımlarını atıyoruz.

Bize durmak yok. Çankaya Köşkü'ne kapanıp kalmak yok. Milletimizin teveccühüne layık olmak için başlattığımız eser ve hizmetleri, yeni projeleri tamamlamak için, şu anda çok daha farklı güçlü projeleri başlatmak için milletimizin arasında olmaya, milletimiz için ter akıtmaya devam edeceğiz.

'GÜVENLİK GÜÇLERİMİZ BAŞARILI'
Bu sokağa dökülenler, bu teröristler, bu vandallar, bu yağmacılar aslında milletin öfkelenmesini, milletin taşmasını, milletin karşılarına çıkmasını istiyorlar. Bunların asıl amacı bu, bunların kurdukları tuzağın asıl hedefi bu. Hiç endişeniz olmasın askerimiz, polisimiz, istihbarat birimlerimiz son derece başarılı biçimde onlarla gereken mücadeleyi veriyorlar.

İSİM VERMEDEN HDP'YE ELEŞTİRİ
Bir taraftan 'Sokağa dökülün' diyeceksin, öbür taraftan 'Biz özgürlük, barış, demokratik hakları kullanın' dedik, 'Şiddete başvurun demedik' diyeceksin. Bu nasıl bir siyasi sorumluluktur? Böyle bir şey olabilir mi? Siz neden rahatsız oldunuz? Mutluluk, huzur, refah bu mu sizi rahatsız etti?

'FABRİKASININ YANMASINI MI BEKLEYECEK?'
Düne kadar Güneydoğu, Doğu Anadolu'nun yaşam koşulları ortadaydı. 12 yıldır bu ülkede ayrım yapmaksızın 780 bin kilometrekareyi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkarma mücadelemiz ortada dururken ben buradan sesleniyorum; ey benim Güneydoğulu, Doğulu Kürt kardeşlerim, eğer bugün bölgeye yatırımcı gelmiyorsa. Sizin adınıza konuşanlar yüzünden yatırımcı gelmiyor. Ne olacak? Adam gelip Güneydoğu'da yatırım yapıp da ondan sonra fabrikasının yanmasını mı bekleyecek?

'SİZ NASIL BİR İNSANSINIZ?'
Devletin bankalarını yakacaksın, yıkacaksın, bankamatiklerin hepsini yakacak, yıkacaksın sonra utanmadan, sıkılmadan 'Burada banka niye yok mu?' diyeceksin. Okulları, hastaneleri, huzurevlerini yakıyorsunuz, çocukların kaldığı pansiyonları yakıyorsunuz… Siz nasıl bir siyasetçisiniz, siz nasıl bir insansınız?

Neymiş, 'Kobani'. Kobani ile Van'ın, Erciş'in ne alakası var? Kobani ile Muş'un, Hakkari'nin ne alakası var? Kobani ile İstanbul'un, Ankara'nın, Diyarbakır'ın ne alakası var. Dert başka. Ağrı'nın, Patnos'un ne alakası var? Patnos'ta belediye binasını yaktılar. Belediye binası senin neyini rahatsız etti? Bindiğiniz otobüsleri yakıyorsunuz, Kürt vatandaşımın araçlarını yakıyorsunuz.

Ey benim Kürt kardeşim hala bu adamlara dersini vermeyecek misiniz? Verseniz de vermeseniz de biz devlet olarak bu vatan topraklarını asla bu teröristlere yar etmeyiz, bunu bilmenizi istiyorum. Gereken neyse onu yaparız, asla bundan taviz vermeyiz bedeli ne olursa olsun yaparız.

'TÜRKİYE 90'LARA DÖNMEYECEK'
Hem güvenlik noktasında çok iyi durumdayız hem de güvenlik ve özgürlük dengesini çok iyi muhafaza ediyoruz. Bu sokaktaki piyonlar ve onların ipini tutan efendileri Türkiye'nin 90'lara dönmesini istiyor ve bunun için yakıp yıkıyorlar. Türkiye 90'lara dönmeyecek. Hem güvenliği en üst seviyede muhafaza edeceğiz hem de inadına demokrasi, inadına özgürlük, inadına barış ve kardeşlik diyeceğiz.

'ARKASINDA ESED VE PENSİLVANYA DA VAR'
Kobani'de terör saldırı var diyerek Türkiye içinde terör estirenlerin bu nankörlüğü hiç kimseye yutturamazlar. Dikkatleri bir noktaya çekmek istiyorum; son günlerde yaşanan olayların arkasında kimlerin olduğuna lütfen dikkat edin. Bu olayların arkasında sadece PKK yok, sadece bölücü terör örgütü PKK'nın gölgesinde siyaset yapan parti yok. Bu olayların arkasında Türkiye'de her türlü kaosun içinde yer alan çevreler var. Bu olayların arkasında Suriye'nin eli kanlı zalim Esed rejimi de var, bunlara yol arkadaşlığı yapıyorlar. Bu olayların arkasında Esed rejimiyle kol kola olan el ele olan Türkiye'deki malum siyasi parti de var.

Günlerdir terör örgütüyle aynı çizgide yayın yapan, terör örgütüne methiyeler düzen sorumsuz bazı medya kuruluşları, sorumsuz bazı kalemler de bunun içinde. Bu olayların arkasında o malum uluslararası medya kuruluşları var. Bu olayların arkasında, Türkiye aleyhine her türlü ihanet fırsatını değerlendirmeye çalışan o Penslivanya da var. Dikkat edin hepsi aynı anda ve aynı dille, aynı üslupla saldırıya geçti.

'ALÇAKTIR, VATAN HAİNİDİR'
Ne dediler? 'Türkiye IŞİD'e yardım ediyor' dediler. Türkiye Cumhuriyeti gerek başbakan olduğum dönemde gerekse şu andaki başbakan ve hükümetimiz bugüne kadar hiçbir terör örgütüne en ufak bir destek asla vermemiştir. Bu tür iftirayı yapanlar, hükümetimize, devletimize bu tür iftirayı yapanlar çok açık ve sert konuşuyorum, alçaktır, bunlar vatan hainidir. Kim bu ifadeleri kullanıyorsa hukukta bir kaide var, 'İddia sahibi iddiasını ispatla mükelleftir'. Kim hangi iddiayı ortaya atıyorsa bu iddiasını ispatla mükelleftir. İspat edemiyorsa alçaktır, haindir. Bu sıradan bir olay değil. Türkiye Cumhuriyeti devletine batının bazı ülkelerinin yakıştırmasıyla konuşmak ihanettir. Bunu ispat etmeleri gerekir. Biliyorsunuz bunları Gezi olaylarında da yapmışlardı, 17 - 25 Aralık darbe girişiminde de yapmışlardı. 30 Mart seçimlerinde, 10 Ağustos seçimlerinde bu kirli ittifak millete karşı saf tutmuştu. Türkiye aleyhine, Türkiye'deki istikrar ve güven aleyhine nerede bir hareket, eylem varsa bu çevreler kenetlenmiş, bu şekilde bize karşı saldırıya geçmişlerdi, ama millet buna prim vermedi, millet bunları derdest etti.

Allah aşkına soruyorum, bu IŞİD belasını Orta Doğu'ya musallat eden kim Beşar Esed. Bu işi terör örgütüne Suriye'de alan açan kim? Beşar Esed. IŞİD terör örgütüne destek veren, silah veren, bu örgütle birlikte hareket eden kim Beşar Esed. Gittiler bu eli kanlı zalimi Şam'da ziyaret ettiler. Bunlar kim? 250 bin insanı katleden böyle bir katille resim çektirenlerin kimler olduğunu sizler biliyorsunuz, benim söylememe gerek yok. Şimdi çıkmışlar utanmadan, sıkılmadan 'Türkiye IŞİD'e destek veriyor' diye uluslararası propaganda değirmenine su taşıyorlar. El insaf. Hem IŞİD'in hamisi Beşar Esed'e kol kanat gereceksin hem de kendi ülkeni IŞİD'e destek vermekle itham edeceksin. Tavşana 'kaç' diyeceksin, tazıya 'tut' diyeceksin.

Şu anda anamuhalefet partisinin başındaki zat kalkıp da bu konuda kendi yardımcısı Twitter'dan günlerdir terör örgütüne destek verirse, sokak çatışmalarına çağrı yaparsa ve bunu kalkıp da kendi Genel Başkanı tarafından gerekli uyarıya tabii tutulmazsa millet bu hesabı sorar.

Türk bayrağı, Atatürk büstleri yıkılıyor, bakıyorsunuz, o malum partiyle beraber iş tutuyorlar. Bunlar Gezi'nin arkasında da durdular, başarılı olamadılar. 17, 25 Aralık ahlaksız darbe girişiminin arkasında da beraber durdular, yine başarılı olamadılar. Paralel yapıya, Pensilvanya'ya sahip çıktılar, orada da başarılı olamadılar. Şimdi de maalesef şiddet eylemlerinin, Vandallığın, yağmacılığın, terör örgütlerinin arkasında duruyorlar, yine başarılı olamayacaklar.

Buradan, Rize'den bütün siyasi partilerimize, sağduyu çağrısı, ilkeli, ahlaklı olma ve meşruiyet sınırları içinde kalma çağrısı yapıyorum. Türkiye bu olayları aşar ve aşıyor ama geride bu olaylara destek verenlerin ahlaksızlığı kalır ve bu da unutulmaz.

'ÇÖZÜM SÜRECİNİ KURBAN ETMEYİZ'
İçeride de bazı medya kuruluşları, bazı kalemler çözüm süreci bitiyor zannıyla adeta avuçlarını ovuşturuyorlar. Biz çözüm sürecini teröre, terör örgütlerine, onların kanlı tuzaklarına kurban etmeyiz. Çözüm süreci, kardeşlik sürecidir ve inşallah Türkiye 77 milyonun kardeşliğini en güçlü şekilde tesis edecektir.

Doğu ve güneydoğuda huzur sağlanmıştı, güvenlik tesis edilmişti, evlere, sokaklara, sofralara huzur gelmişti ama bazı şımarıklar çıktılar en başta benim doğu ve güneydoğudaki Kürt kardeşlerime, dikkat edin, 33 tane kardeşimiz öldü değil mi, bunların neredeyse tamamına yakını Kürt. Aynı düşüncede olmayabilirsiniz ama öldürdünüz. Öldüren Kürt, ölen Kürt. Bunun mantığı olabilir mi, bunun izahı olabilir mi? Neye benziyor? Aynen Suriye'de, Irak'ta 'Allahüekber' diyerek öldürenle 'Allahüekber' diyerek ölenlerin durumuna benziyor.

'ÇOCUKLARINIZA SAHİP ÇIKIN'
Kürt kardeşlerime zarar verdiler, onların evlatlarının canına kıydılar, onların dükkanları yağmalandı, onlara hizmet veren okullar, otobüsler, ambulanslar, Kızılayın kan bağış araçları, belediye araçları ve binaları yakıldı. İşte onun için Kürt kardeşlerime, anne babalara diyorum ki huzuru bozan, karanlık ellerde oyuncak olan, kanları üzerine kirli hesaplar yapılan çocuklarınıza lütfen sahip çıkın. Eğer Kürt bir ailenin çocuğu elinde molotofla sokaklarda bu tür, her yeri yakıyor yıkıyorsa kusura bakmayın anne babalar da bundan sorumludur. Onlar da evlatlarına sahip çıkacaklar. Ey anneler, ey babalar bu çocukları, bu gençleri lütfen sokaklardan toplayın. Yarın siz de 'Benim oğlum, benim çocuğum dağda' diyemezsiniz, bununla da karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu terör örgütü de bu siyasi parti de sizin çocuklarınızın kanı ve canı üzerinden hesaplar yapıyor. Sizin gencecik evlatlarınızı, sizin çocuklarınızı kullanarak uluslararası karanlık çetelere maşalık yapıyorlar. Çocuklarınızı kullandırtmayın, gençleri kullandırtmayın. Hem kendiniz acı yaşamayın hem de Türkiye'nin acı yaşamasına müsaade etmeyin.

'ÇOK FARKLI BİR ADIM ATACAĞIZ'
Devletin içinde paralel devlet. Böyle bir şey olabilir mi? Artık bu paralel yapı ve bunun uzantıları bundan sonra inşallah çok farklı bir yere oturtulacak. Bu da inşallah hemen bu ay sonundaki Milli Güvenlik Kurulumuzun yine gündeminde yer almak suretiyle geleceğe, onlarla ilgili çok daha farklı bir adımı atacağız. Çünkü bu operasyon öyle lokal değildir. Geneldir ve bunun adımını atacağız. Çünkü Türkiye'de devlete alternatif bir adım atılamaz. Buna müsaade etmeyeceğiz. Eksikliklerimiz olmuş olabilir, hatalarımız olmuş olabilir. Ama bunu Allah bize erken gösterdi ve şimdi de kararlı bir şekilde inşallah çözeceğiz.

Sayfa Yükleniyor...