Bursa'da 5 kişinin öldüğü kazan faciasında fabrika sahibine 5 yıl hapis

Bursa'nın Gürsu ilçesinde 5 kişinin hayatını kaybettiği iplik boya fabrikasındaki buhar kazanı patlamasının ardından açılan davada karar çıktı. İlk duruşmada tahliye edilen fabrika sahibi ''iyi hal'' indirimiyle 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

DHA 21.10.2020 - 17:09

Bursa'da 5 kişinin öldüğü kazan faciasında fabrika sahibine 5 yıl hapis

Bursa'nın Gürsu ilçesinde, 8 Kasım 2017 tarihinde Şükrü Demir'e ait iplik boya fabrikasındaki buhar kazanının patlaması sonucu işçiler Sadık Hüceyce, Muhammed Baddih, Samer Hshoum, Yasir Saraç ile fabrika sahibi Şükrü Demir'in oğlu Yavuz Demir yaşamını yitirmiş, 16 kişi de çeşitli yerlerinden yaralanmıştı.

Patlamanın ardından gözaltına alınan Şükrü Demir ile İş Güvenliği Uzmanı Tuğba Tonbaz tutuklanmış, daha sonra soruşturma sırasında alınan bilirkişi raporunun ardından Tonbaz serbest bırakılmıştı.

FABRİKA SAHİBİ İLK DURUŞMADA TAHLİYE OLMUŞTU

Bursa 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde, 21 Şubat 2018 tarihinde ''birden fazla kişinin ölümü neden olma ve taksirle birden fazla kişinin yaralanmasına neden olma'' suçundan hakkında 2 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan fabrika sahibi Şükrü Demir, ilk duruşmada tahliye edildi. Bugün görülen karar duruşmasına ise taraf avukatları ile tutuksuz sanık Şükrü Demir katıldı.

''BERAATİMİ İSTİYORUM''

Mahkemece son sözü sorulan Şükrü Demir, ''Evladım öldü, işlerim bozuldu, çok üzgünüm, takdir mahkemenindir, beraatimi istiyorum'' dedi. Bilirkişi raporuna göre asli kusurun kazan sorumlusu Yavuz Demir’e ait olduğunu belirten sanık avukatı, müvekkilinin beraatine karar verilmesini talep etti.

''İYİ HAL'' İNDİRİMİYLE 5 YIL HAPİS CEZASI

Mahkeme heyeti, oy çokluğu ile toplanan deliller sonucunda tutuksuz sanık Şükrü Demir hakkında ''taksirle ölüme sebebiyet vermek'' suçundan kusur oranı göz önünde bulundurularak, 6 yıl hapis cezası verdi. Mahkeme heyeti, daha sonra sanığa ''iyi hal'' indirimi uygulayarak cezayı 5 yıla düşürdü.

Sayfa Yükleniyor...