Bursa'da içme suyu "japon"lara emanet

Bursa'da içme suyunun, akvaryumdaki Japon balıklarıyla test edildiği, ardından arıtma tesislerindeki işlemlerden sonra şebekeye gönderildiği bildirildi.

Bursa'da içme suyu "japon"lara emanet

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, içme suyunun test edildiği akvaryumdaki Japon balıklarının suda rahatlıkla yaşadıklarını gördükten sonra, suyun, arıtma tesislerinde her türlü fiziksel ve kimyasal işlemlerden geçirildikten sonra içilebilir, sağlıklı halde şebekeye verildiğini kaydetti.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, Altepe, Doğancı Barajı'ndan gelen içme suyunun arıtıldığı Bursa Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (BUSKİ)'nin Dobruca'daki arıtma tesislerinde incelemelerde bulundu.

Suyun barajdan şebekeye verilinceye kadarki süreçte gördüğü fiziksel ve kimyasal arıtma yöntemleri hakkında BUSKİ Genel Müdürü İsmail Hakkı Çetinavcı'dan bilgi alan Başkan Altepe, barajdan gelen ham suyu test eden Japon balıklarının bulunduğu akvaryumu da bir süre inceledi.

Doğancı Barajı'ndan gelen suyun ilk olarak Japon balıklarıyla dolu bir akvaryumda test edildiğini ve suda canlı yaşamını tehdit edecek bir unsur olup olmadığının burada rahatlıkla gözlendiğini açıklayan Başkan Altepe, "En hassas balıkların bile burada rahatlıkla yaşadıklarını görüyoruz. Daha sonra su arıtma tesislerimizde her türlü fiziksel ve kimyasal işlemlerden geçirildikten sonra içilebilir, sağlıklı halde şebekeye veriliyor. Biz baraj havzasındaki suyu şebekeye vermiyoruz. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir uygulama yok. Nehirden, barajdan veya bir kaynaktan alınan su, arıtma tesislerinde işlendikten sonra şebekeye verilir" ifadelerini kullandı.

"BURSA'DA SUYUN ÇEŞMEDEN İÇİLEBİLMESİ AYRICALIK"

Bursa'da suyun çeşmeden içilebilmesinin diğer şehirlere göre önemli bir ayrıcalık olduğunu ifade eden Başkan Altepe, periyodik olarak kentin 30 farklı noktasından içme suyu numuneleri alındığını ve suyun uygun olup olmadığının test edildiğini vurguladı.

İl Sağlık Müdürlüğü, ilçe belediyeleri ve bazı akademik odalar tarafından içme suyu analizlerinin belirli aralıklarla yapıldığını, bugüne kadar herhangi bir sorun çıkmadığını belirten Altepe, "Bursa'da en sağlıklı su çeşmeden akan sudur. Çünkü her türlü filtrasyondan geçirilen su, hiç güneş görmeden 15-16 saat sonra musluktan akıyor. Sürekli tazeliğini koruyor. Ayrıca kireç ve mineraller bakımından uzmanlar çeşme suyu içilmesini tavsiye ediyor. Çünkü bu su ile hem çocukların kemik gelişimi sağlanıyor, hem de yaşlılarda kireçlenmenin önüne geçilmiş oluyor" değerlendirmesinde bulundu.

Sayfa Yükleniyor...