Burseya Dağı ele geçirildi (Zeytin Dalı Harekatı)

Afrin Harekatı'nın dokuzuncu gününde stratejik öneme sahip Burseya Dağı ele geçirildi. Türk askeri zirveye Türk bayrağı dikti. Dağda terör örgütünün inşa ettiği tünel ve sığınaklar da bulundu.

Haberler - ntv.com.tr 29.01.2018 - 01:11

Burseya Dağı ele geçirildi (Zeytin Dalı Harekatı)

Son dakika haberi! 

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), Zeytin Dalı Harekatı'nda Afrin'in kuzeydoğusunda stratejik önemdeki Burseya Dağı'nı ele geçirdi.

Türk Silahlı Kuvvetleri ve Özgür Suriye Ordusu, Afrin'in kuzeydoğusundaki Burseya'ya karadan ve havadan taarruz başlattı. Terör hedefleri yoğun ateş altına alındı, çatışmalar şiddetlendi.

Zeytin Dalı Harekatı için kritik öneme sahip dağ PYD'den alındı. Ayrıca terör örgütüne ait tünel ve sığınaklar da ortaya çıkarıldı. Tünellerde teröristlerin gözetleme noktaları, silahları, haberleşme araçları ve yaşam malzemeleri bulundu. Sığınaklarda örgüte ait çok sayıda uyuşturucu madde de ele geçirildi.

Bölgede, PYD'nin geri çekilme sırasında kurmuş olabileceği tuzaklara karşı arama ve imha faaliyetleri gerçekleştiriliyor. Türk Silahlı Kuvvetleri, harekatın dokuzuncu gününde 73 PYD ve DAEŞ mensubunun etkisiz hale getirildiğini açikladı.

Harekatın başından bu yana etkisiz hale getirilen terörist sayısı 557'ye yükseldi. Örgütün barınak, sığınak ve mühümmat deposu olarak kullandığı 20 hedef de hava harekatı ile imha edildi.

TSK açıklamasında, operasyonun, hava harekatı, taaruz helikopterleri, silahlı insansız hava araçları ve kara ateş destek vasıtalarıyla desteklendiği belirtildi.

harekatın planlandığı şekilde başarıyla devam ettiği vurgulandı. Afrin'in batısındaki Cinderes bölgesinde bulunan PYD noktaları da yoğun ateş altına alındı. Hedefler, savaş uçakları ve topçu atışlarıyla vuruluyor.

ELE GEÇİRİLEN BURSEYA DAĞI'NDAN İLK GÖRÜNTÜLER

TOPLAM 19 NOKTA ÖRGÜTTEN KURTARILDI

Böylece Zeytin Dalı Harekatı'nın 9'uncu gününde Burseya Dağı ile beraber Afrin'in beş beldesinde 13'ü köy, biri köy altı yerleşim ve 5'i stratejik tepe olmak üzere toplam 19 nokta örgütten kurtarılmış oldu.

Bölgenin en yüksek tepesi olan Burseya Dağı, Afrin'e 13 kilometre uzaklıkta bulunuyor. 

BURSEYA DAĞI BÖYLE VURULDU

TSK ve harekata destek veren Özgür Suriye Ordusu güçleri, harekatın önceki günlerinde Bülbül beldesine bağlı Şengal, Zehran, Bali Köy, Kurni, Hay Oğlu, Heftar, Ursa köyleri ve Kürdo köy altı yerleşimi, Racu beldesinde Edamanli, Ali Bekki, Bilal Köy, Ömer Uşağı, Mamel Uşağı, 740.Tepe, Şeyh Hadid beldesinde Şeyh Hadid Tepesi, Kara Mitlak, Cinderes beldesinde de Hammam köyü ile Mersides Tepesi'ni ele geçirmişti.

Sayfa Yükleniyor...