İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Yakup Demirhan, kentte Toplu Taşıma Yolu (Bus Lane) uygulamasının dün Aksaray-Millet Caddesi-Topkapı ve Şirinevler-Mahmutbey yolunda başarılı şekilde hayata geçirildiğini açıkladı.

İstanbullu sürücü ve yolcuların uygulamanın ilk gününde projeye sahip çıktıklarını ifade eden Demirhan, ''Uygulama gerek vatandaşlarımız gerekse özel araç sürücülerinin büyük katılımıyla hedefine ulaşmıştır'' dedi.

Projeyi hayata geçirirken vatandaşlara büyük oranda ceza uygulanması taraftarı olmadıklarını belirten Demirhan, ''Yeni bir uygulamadır. Daha çok trafikteki vatandaşları yönlendirme ve bilgilendirme çalışması içindeyiz. Öncelikle emniyet ekipleri şerit ihlali yapanlara ceza kesmek yerine, genellikle yönlendirme amacıyla projeyle ilgili bilgilendiriyor. Emniyet, ceza kesmekten ziyade sistemi algılamaya yönelik çalışma yapıyor. Hat üzerinde işaretlerle vatandaşlar da bilgilendirildi. Çok ciddi oranda ceza yazılmamıştır. Amaç vatandaşları kural ihlalinden men etmek'' diye konuştu.

Projenin hayata geçtiği bölgede şu ana kadar trafik kazası yaşanmadığını bildiren Yakup Demirhan, uygulamanın, yakıt tasarrufu sağlarken, araçların trafikte durup kalkması nedeniyle çevreye yayılan zararlı gazı da azalttığını belirtti.