Caddeye 'Deniz Gezmiş' adını vermek yasak!

Hozat Belediyesi'nin "Deniz Gezmiş" ismini bir caddeye verme talebi "ayrımcılığa ve bölücülüğe" yol açtığı gerekçesiyle reddedildi.

Haberler 24.03.2011 - 12:04

Caddeye 'Deniz Gezmiş' adını vermek yasak!

Hozat'ta belediyenin "Deniz Gezmiş" isminin caddeye verilmesi talepleri "ayrımcılığa ve bölücülüğe" yol açtığı gerekçesiyle reddedildi.

Bianet’in haberine göre, Hozat Belediyesi, Köprübaşı Mahallesi'ne bulunan Taner Yolu olarak geçen caddeye 70'li yılların devrimci liderlerinden Deniz Gezmiş'in ismini vermek istedi. Ancak, bu talep, Hozat Kaymakamlığı tarafından suç ve suçluyu övmekten ötürü kabul edilmedi.

Bunun üzerine Belediye, Malatya İdare Mahkemesi'ne dava açtı. Mahkeme, "Deniz Gezmiş Caddesi" adının ayrımcılığa ve bölücülüğe yol açtığı gerekçesiyle davanın reddedilmesine karar verdi.

Hozat Belediye Başkanı Cevdet Konak, Deniz Gezmiş'in Hozat halkı için önemli olduğunu ve ismini caddede yaşatmak istediklerini söyledi.

"Başbakan, eğer Erdal Eren için çıkıp ağlıyorsa Deniz Gezmiş isminin de bir cadde, bir sokakta yaşatılmasına izin verilmelidir. İnsanları kurşuna dizerek öldüren Mustafa Muğlalılı'nın ismi bir kışlaya verilebiliyor. Bütün haklarımızı sonuna kadar kullanıp bu davanın takipçisi olacağız."

Konak, 2009'da da Deniz Gezmiş ismini bir caddeye vermek için girişimde bulunduklarını, ancak Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) oylarıyla reddedildiğini belirtti.

Sayfa Yükleniyor...