Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Başbakan Erdoğan'ın ABD ziyaretiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

NTV Washington Temsilcisi Selim Atalay'ın sorularını yanıtlayan Bağış, "Türkiye artık eskisi gibi çantada keklik bir müttefik değil" dedi.

Bağış'ın konuşmasından satır başları şöyle:

"Tarihi bir ziyaretin başlangıcındayız. ABD'liler, daha önceden yaptığım ziyarette, 'biz sadece Türkiye Cumhuriyeti'nin başbakanını değil, küresel bir lideri ağırlamanın hazırlığı içerisindeyiz' demişlerdi.

Başbakanımız Beyaz Saray'da yarın askeri törenle karşılanacak ve Obama ile görüşme yapacak. İlk kez ABD hükümetinin kabine odası Türkiye Cumhuriyeti liderine açılacak.

Biden ve Kerry de Başbakanımız onuruna 250 kişilik bir yemek verecekler. Erdoğan, iş dünyasının liderleriyle de görüşme yapacak. ABD'li iş adamlarının liderliğini Coco-Cola'nın başkanı Muhtar Kent yapacak.

Gündemde çok konu var, en önemlisi Suriye ve Reyhanlı saldırısı. Bu seyahatimizde Suriye ve bölge ile ilgili tartışmaların neticeye varması sonuçlanacaktır. Enerji konusu da önem taşıyor.

Amerikalılar Türkiye'nin potansiyelinin farkında ve ticari ilişkileri artırmak istiyorlar. KKTC Başbakanı İrsen Küçük de Washington'da. Kıbrıs konusunun da gündeme gelmesi söz konusu olabilir. Gündemde oldukça yoğun konular var. ABD tarafının da açmak istediği konular olacaktır.

Obama ile Başbakanımız yarın akşam adeta başbaşa yemek yiyecekler, yanlarında kısıtlı sayıda danışmanları olacak. O görüşmede bir takım konuların detaylarına girme imkanı olacaktır. Görüşmede hava çok olumlu.

Türkiye'nin bulunduğu bölgede en etkili liderin Türkiye Cumhuriyeti'nin Başbakanı olduğunu ABD'liler de fark ediyor. Başbakanımız'ın burada vereceği mesajları, Türkiye'nin bölgede yaşananlarla ilgili analizlerini onlar da merak ediyor.

ABD ve Türkiye 60 yılı aşkın bir süredir NATO kapsamında iki dost ve müttefik ülke. Onlar NATO'nun en büyük ordusuna sahipse biz de ikinci en büyük ordusuna sahibiz. Bu çerçevede Türkiye artık eskisi gibi çantada keklik bir müttefik değil ama güvenilir bir müttefik. Türkiye sözüne ve fikrine önem verilmesi gereken bir müttefik olduğunu kanıtladı.

Buraya gelmeden saatler önce Türkiye, IMF ile ilişkilerini başka bir boyuta taşıdı. Türkiye artık alan el değil veren el. 30 milyar dolara yakın bir borcumuz vardı ve adım adım ödendi. IMF'ye 5 milyar dolar borç vermek üzere çalışmalarımızı yapıyoruz."