Çavuşoğlu'dan Barzani'nin kararına ilk tepki

Barzani'nin görev süresini uzatmama kararını değerlendiren Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Kendi geleceğiyle ilgili kararı kendisi verir" dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 29.10.2017 - 16:14 | Son Güncelleme : 29.10.2017 - 17:42

Çavuşoğlu'dan Barzani'nin kararına ilk tepki

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi başkanı Mesud Barzani'nin yetkilerini devretme kararını değerlendirdi.

IKBY Başkanı Barzani'nin 1 Kasım itibarıyla sona eren başkanlık süresinin uzatılmasını reddetmesi ve IKBY Parlamentosuna konuyla ilgili mektup göndermesi hakkındaki soruyu Çavuşoğlu, "Son haftalarda, özellikle son iki hafta içinde Barzani'nin istifa edeceği ve görevi bırakacağı yönünde birçok haber çıktı. Hatta haberler ve bilgiler geldi. Farklı ülkeler üzerinden de geldi. Aynı şekilde Kuzey Irak'taki yetkililerden de geldi ama bugüne kadar somut bir şey görmedik." şeklinde yanıtladı.


Umman'da gazetecilere açıklama yapan Çavuşoğlu, Barzani'nin esasen kendi başkanlığını uzatmak için gayrimeşru referandum yanlışı içine girdiğinin bilindiğinin altını çizerek, "Hatta seçim yasasını uzun süre meclise getirmek istemedi. Çünkü diğer partiler başkanlık süresini burada görüşmek ve müzakere etmek istiyorlardı, kendisini bunu hiçbir zaman arzu etmedi" dedi.

Barzani'nin böylesine hayati bir hatadan sonra görevini yürütmeyeceğini düşünmüş olabileceğini ama bu tür varsayımlar üzerinden de konuşmanın doğru olmadığını dile getirerek, "Ama çok ciddi bir hata yaparak Kürtleri orada dağıttı. Özellikle kendi etrafında Kuzey Irak'ta Kürt kardeşlerimizi birleştireceğini düşünüyordu. Tam tersi Kürtleri dağıttı. Bölük pörçük etti ve bundan en çok etkilenen, zarar gören yine Irak'taki Kürt kardeşlerimiz oldu" değerlendirmesinde bulundu.

Çavuşoğlu, Barzani ile daha önceki görüşmelerinde bunların olabileceğini kendisini de söylediğinin altını çizerek, şunları kaydetti:

"Çünkü oradaki görüşmelerimizde birçok Kürt partisi bu referanduma karşıydı. 'Ne içeride ne dışarıda destek var. Bu referandum bize hiçbir şey getirmez. Bizi böler parçalar' diyorlardı. Mutlaka bunu Barzani'ye de söylemişlerdir ama Barzani akıl hocalarını dinledi, kimse onlar ve böyle vahim bir hata içine düştü. Kendi geleceği ile ilgili kararı kendisi verir. Biz onların iç işlerine karışmayı doğru bulmuyoruz."

Sayfa Yükleniyor...