Cenaze töreni var, şehit yok

Hakkari’nin Çukurca ilçesindeki saldırıda önce kayıp olduğu, ardından da şehit olduğu açıklanan Uzman Çavuş Erhan Ar için memleketi Yozgat’ta düzenlenmesi planlanan cenaze töreni iptal edildi.

Anadolu Ajansı 19.08.2011 - 14:59

Cenaze töreni var, şehit yok

Hakkari'nin Çukurca ilçesindeki terör saldırısında ilk etapta kayıp olduğu belirtilen daha sonra şehit olduğu açıklanan uzman çavuş Erhan Ar'a ait Ankara Adli Tıp Kurumu'nda yapılan incelemede herhangi bir bulguya rastlanılamadığı bildirildi.

Ar ailesinin yaşadığı Yerköy ilçesine gelen Yozgat Valisi Necati Şentürk, Cuma namazını kılmak ve şehitler için okutulan mevlite katılmak için Yerköy Merkez Çarşı Camisi'ne geçti.

Cemaate vaaz veren Yerköy Müftüsü Ahmet İkbal Aydın'ın şehidin cenazesinin ilçeye öğleden sonra getirileceğini belirtmesi üzerine mikrofonu eline alan Şentürk, cemaate seslendi.

Vali Şentürk, Ankara Adli Tıp Kurumu'nda yapılan incelemelerde uzman çavuş Erhan Ar'a ait herhangi bir bulguya rastlanılmadığını belirterek, bugünkü cenaze töreninin iptal edildiğini duyurdu.

'ALLAH'TAN ÜMİT KESİLMEZ'
Namazının ardından taziye evine geçen Şentürk, Ar'ın yakınlarıyla görüştü. Şentürk, ''Adli tıptan çıkan sonuca göre Erhan'ımızın cenazesine ilişkin bir şey çıkmadı. Şu an itibariyle arkadaşlarımız beklemede. Bu konuda en doğru açıklamayı Türk silahlı Kuvvetlerinin yapacağını zannediyorum. Çünkü onların elindeki bilgiler daha net bilgilerdir'' diye konuştu.

Şentürk, Allah'tan ümidin kesilmeyeceğini belirterek vatandaşları sabır ve sükunete çağırdı.

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Yozgat Milletvekili Sadir Durmaz da çadıra gelerek Vali Şentürk ve Erhan Ar'ın yakınlarıyla görüştü.

ASKER ARKADAŞLARINDAN ZİYARET
Erhan Ar'ın babası Mustafa Ar ile annesi Medine Ar'a evin önünde sürekli bekletilen sağlık ekiplerince müdahale ediliyor. Uzman Çavuş Erhan Ar'ın eşi Ayşegül ile çocukları Mustafa (6) ve kızı Yaren'in (4) de Ankara'da oldukları belirtildi.

Ankara'dan Hakkari'ye tayini olan Erhan Ar'ın Başkent'te birlikte görev yaptığı silah arkadaşları da aileyi ziyaret etti.

Bu arada, törenin düzenlenmesinin planlandığı İstasyon Meydanı'ndaki Türk bayraklarının da itfaiye ekiplerince kaldırıldığı görülürken, durumun aileye bildirildiği kaydedildi.

Hakkari’nin Çukurca ilçesinde iki gün önce PKK’lı teröristler tarafından düzenlenen saldırıda 1’i korucu 9 askerin yaşamını yitirdiği açıklanmıştı.

Uzman Çavuş Erhan Ar'ın önce kayıp olduğu duyurulmuş, daha sonra ise şehit olduğu bildirilmişti.

HAKKARİ VALİSİ: KAYIP CENAZE YOK
Konuyla ilgili açıklama yapan Hakkari Valisi Muammer Türker, Erhan Ar'ın cenazesinin kayıp olmadığını söyledi.

Saldırıda 1'i korucu olmak üzere 9 şehidin olduğunu ifade eden Vali Muammer Türker şöyle konuştu:

"Allah'a şükür kayıp cenazemiz yok. Bir uzman çavuşun cenazesinin kayıp olduğu bilgisi gelmişti. Ancak daha sonra komutanlarla yaptığımız toplantılarda kayıp cenazenin olmadığı ortaya çıktı. Oraya farklı birlikler sevk edildiği için ilk gelen bilgiler o yöndeydi. Ancak daha sonra bu kayıp cenaze bilgisinin yanlış olduğu ortaya çıktı."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...