CHP TBMM Grubu, Meclis yönetimini belirlemek üzere toplandı.

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında basına kapalı yapılan toplantıda grup başkanvekilliği için 9 aday yarıştı.

Sinop Milletvekili Engin Altay, İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi, Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan, Yalova Milletvekili Muharrem İnce, Konya Milletvekili Atilla Kart, Manisa Milletvekili Özgür Özel, Gaziantep Milletvekili Ali Serindağ, Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk ve Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş ilk turda yeterli çoğunluğu sağlayamadı.

İkinci tur seçimlerinde salt çoğunluğu sağlayan Altay 70 ve Hamzaçebi 68 oy alarak CHP Grup Başkanvekilliği'ne seçildi.

EMİNE ÜLKER TARHAN ÇEKİLDİ
Üçüncü grup başkanvekilliği için hiçbir adayın salt çoğunluğu sağlayamaması üzerine 3. 4. ve daha sonra 5. tur oylamalara geçildi. Bu turda Tarhan ve Özel'in çekilmesi üzerine İnce tek aday olarak kaldı. İnce, 5. tur oylamada aldığı 103 oyla yeniden grup başkanvekili seçildi.

CHP'nin Grup Başkanvekilliği seçimleri yaklaşık 6 saat sürdü.

MUMCU 4. KEZ MECLİS BAŞKANVEKİLİ
Başkanvekilliği için İzmir Milletvekilleri Güldal Mumcu ve Erdal Aksünger, Kırklareli Milletvekil Mehmet Siyam Kesimoğlu ve Tunceli Milletvekili Kamer Genç yarıştı. Adayların 5 tur sonucunda da salt çoğunluğu sağlayamaması üzerine 6. tur oylamaya geçildi.

6. tur öncesinde Kesimoğlu ve Aksünger'in adaylıktan çekilmesi nedeniyle Mumcu ve Genç, adaylık için yarıştı. Oylama sonucunda 74 oy alan Mumcu, 4. kez Meclis Başkanvekili seçilmiş oldu. Genç'e ise 29 oy çıktı.

CHP'nin katip üye adayları ise Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya ve Erzincan Milletvekili Muharrem Işık oldu.

TBMM İdare Amirliği üyeliği adaylığına ise Sivas Milletvekili Malik Ecder Özdemir yeniden seçildi.