CHP kongresinin yine iptali istendi

CHP'nin cumartesi günü yapılan kongresinin iptali için Yüksek Seçim Kurulu'na başvuru yapıldı. Kılıçdaroğlu, "İlçe Seçim Kurulu kararı kesindir, YSK'ya başvurunun bir anlamı yok" dedi.

NTV Haber 21.12.2010 - 10:06

CHP'de haftasonunda yapılan kurultayın ardından tartışmalar devam ediyor. Kurultay günü kadın kotasıyla ilgili yapılan itiraza YSK ilçe başkanlığı red kararı vermişti. Ancak bu muhalifleri tatmin etmedi. Sav cephesinden 2 delege 3 ayrı gerekçeyle Yüksek Seçim Kurulu'na başvurdu.

Ankara ve Kayseri delegelerinin yaptığı başvuruda 17 Parti Meclisi üyesinin Yargıtay kütüğünde yer almaması, kurultayda divana delege olmayan bir kişinin seçilmesi ve Parti Meclisi’nde kadın kotasına uyulmaması gerekçeleri sunuldu.

Kurultayın iptalinin istendiği başvuruda 17 Parti Meclisi üyesinin Yargıtay kütüğünde bulunmadığına ilişkin belgeler de yer aldı.

Parti yönetimi, YSK Çankaya İlçe Başkanlığı’nın verdiği kararın ardından bunun bir üst mahkemeye götürülemeyeceğini belirtirken muhalifler üst makamlara itiraz hakları bulunduğunu savunuyor.

KILIÇDAROĞLU: BAŞVURUNUN ANLAMI YOK
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bazı partililerin 15. Olağanüstü Kurultay'a ilişkin Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) yaptığı ''başvuruyu anlamsız bulduğunu'', Çankaya İlçe Seçim Kurulu'nun itiraza ilişkin daha önce aldığı kararın kesin olduğunu söyledi.

Kılıçdaroğlu, daha önce Çankaya İlçe Seçim Kurulu'na itiraz yapıldığını ve bu itirazın reddedildiğini anımsatarak, ''İlçe Seçim Kurulu kararı kesindir, (YSK'ya) başvurunun bir anlamı yok'' dedi.

KART: 1 KİŞİNİN DURUMU KURULTAYI SAKATLAMAZ
İptal talebini CHP'nin hukuk uzmanlarından Konya Milletvekili Atilla Kart NTV canlı yayınında değerlendirdi.

Kart'ın değerlendirmesi şöyle:

"Önemli olan Parti Meclisi'ndeki 17 kişinin üyelik kaydının yaptırılmış olup olmadığıdır. Tüzüğe aykırı bir durumun olduğuna inanmıyorum. Başkanlık Divanı'nda 1 kişinin durumu kurultayı sakatlamaz. Var olmayan bir şeyin üzerinden tartışma yaratmak hukuka uygun değildir."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...