Ankara'da Cumartesi günü gerçekleştirilen katliamda hayatını kaybeden CHP Malatya Gençlik Kolları üyelerinin cenazelerine katılmak üzere kente gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, havaalanında gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

Türkiye'nin, Cumhuriyet tarihinin en acı olayını yaşadığına dikkati çeken Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Bu işin bir siyasi sorumluluğunun olması lazım. 'Önlemleri aldık' deniyor. Önlemleri nerede aldınız? Patlamanın olduğu yerde değil de başka bir yerde önlem alınmış. Bu kadar dar düşünen bir kişinin bakanlık koltuğunda oturması doğru değil. Dünyanın her tarafında, saygın, demokrasisi gelişmiş, insana ve insan hayatına değer verilen bütün ülkelerde böyle bir olay olduğu takdirde o işin siyasi sorumlusu görevini bırakır. Bizim de zaten istediğimiz budur. Bu kadar acı yaşadık. Yaşamaya devam ediyoruz. Gencecik çocuklarımızı toprağa veriyoruz ama işin siyasi sorumlusu ortada yok. Bu doğru değil."

İstifa çağrısını bir kez daha tekrarlayan Kılıçdaroğlu, “Barış ve herkesin huzur içinde yaşadığı bir Türkiye istiyorlardı. Kanlı eller araya girdi. Faillerin bulunması lazım. Önlem almayanların da gereğini yapması lazım. Eğer ölen insanlara, onların yakınlarına, bu ülkenin vatandaşlarına ve demokrasiye saygı duyuluyorsa bu insanların görevlerinden ayrılmaları gerekiyor" dedi.

"Siyaseten hesap verileceğine inanıyor musunuz?" şeklideki soruya ise Kılıçdaroğlu, "Görevlerinden ayrılmaları bu işin en önemli noktasıdır. Artık Türkiye bu siyasi olgunluğa ulaşmak zorundadır" yanıtını verdi.

Kılıçdaroğlu daha sonra saldırıda hayatını kaybeden CHP Malatya Gençlik Kolları Üyesi Eren Akın'ın merkez Yeşilyurt ilçesinde yaşayan ailesini ziyaret etti.