CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm, Mardin'in Nusaybin ilçesinde terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonda şehit düşen Uzman Çavuş Aycan Özdil'in cenazesinin dün defni sırasında yumruklu saldırıya uğradı, olayla ilgili gözaltına alınan kişi ifadesinin ardından savcılıkça salıverildi.

Şehit Uzman Çavuş Özdil'in naaşının dün Balıkesir'in Edremit ilçesinde defni sırasında milletvekili Tüm'e yönelik bazı söylemlerde bulunan K.A, yaşanan tartışmanın ardından Tüm'e yumruk attı.

Saldırının ardından Tüm'ün Burhaniye Emniyet Müdürlüğüne giderek şikayetçi olması üzerine şüpheli K.A. gözaltına alındı.

İşlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen K.A, savcılıkça serbest bırakıldı.

"MİLLETVEKİLİ OLARAK ÇOK ÜZÜLDÜM"

Milletvekili Tüm, yaptığı açıklamada, Özdil'in cenaze töreni sırasında tanımadığı bir kişinin bazı sözler sarf ettiğini belirterek, "Ben arkamı döndüm ve o sırada sağ yanağıma bir yumruk yedim. Vali Mustafa Yaman'ın yanında olduğum için hemen valilik korumaları ile AK Parti milletvekilleri duruma müdahale etti. Şahsı yanımdan uzaklaştırdılar. Milletvekili olarak duruma çok üzüldüm. Biz teröre ve şiddete karşı çıkıyoruz. Sorunlarımızı bu yöntemle çözemeyiz" diye konuştu.

Terör ve şiddetin insanlık suçu olduğunu vurgulayan Tüm, "CHP'nin terörle ilgisi olamaz. Biz ülkenin bütünlüğünü korumak istiyoruz. Herkesin sağduyulu olması gerekiyor" dedi.

KILIÇDAROĞLU'DAN AÇIKLAMA

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da konuyla ilgili bir açıklama yaptı. CHP'lilere yönelik saldırıların "sistemli şekilde" arttığını söyleyen Kılıçdaroğlu,

"Bu saldırıların arkasındakileri ve amaçlarını gözden kaçırdığımızı sanmayın. Davutoğlu’nu ve devleti yönetenleri, milletvekillerimiz ve partililerimize yapılan saldırıları bir an önce aydınlatmaya davet ediyorum" diye konuştu.