CHP peşini bırakmıyor

Daha önce anayasa değişiklik paketini Anayasa Mahkemesi'ne götüreceğini ilan eden CHP, Meclis Başkanı Şahin'den AK Parti'nin getireceği taslağı iade etmesini istedi.

Haberler 26.03.2010 - 16:25

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekilleri Kemal Anadol, Hakkı Suha Okay ve Kemal Kılıçdaroğlu, Meclis'te ortak basın toplantısı düzenledi.

Hakkı Suha Okay, taslakta yer alan siyasi partilerin kapatılması, HSYK ve Anayasa Mahkemesi'nin yeniden yapılandırılmasına yönelik düzenlemelerin anayasanın değiştirilemez maddelerine aykırı olduğunu savundu.

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin'den teklifi iade etmesini isteyen Okay, ''İade edin, işleme koymayın. TBMM'nin tarafsız olması gereken başkanının yapması gereken de budur'' dedi.

Kemal Anadol ise şunları söyledi:

''CHP'nin demokratikleşme, 'yi çağdaş bir hukuk düzenine götürme konusunda, eline kimse su dökemez.

Tek parti diktatörlüğü kurmak için bir takım oyunlarla Anayasa maddeleri hazırlamak, adına demokratikleşme demek, asla inandırıcı değildir. Niye AKP ile masaya oturmadınız sorusunun cevabı açıktır: Anayasa Mahkemesi tarafından laiklik karşıtı eylemlerin odağı haline gelmekten mahkum olmuş Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarının, kimseye sormadan, kapalı kapılar arkasında, nalıncı keseri gibi kendine yontacağı bir taslağa, CHP elbette itibar etmeyecektir.

Anayasa Mahkemesi tarafından sabıkalı hale getirilmiş bir partinin, Anayasa değiştirmesine CHP razı olmayacaktır. Halkın deyimiyle, kediye ciğer emanet edilmez. 8 yıldır iktidardalar. Madem demokratikleşme diyor, neden 8 yıldır parlamentoda Anayasa değişikliğini gündeme getirip, ulusal mutabakat aramadı?''

ERDOĞAN PENCEREDEN DIŞARI BAKIYOR
Dokunulmazlıkların ve geçici 15. maddenin kaldırılmasını gündeme getirdiklerini hatırlatan Anadol, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bu halk bizi karşılıksız çek imzalasın, hosteslere sarkıntılık yapsın, polislere tokat atsın, ihaleye fesat karıştırsın, görevi kötüye kullansın, rüşvet alsın diye mi seçti? Hangi çağdaş parlamentoda bu kadar dosya birikmiş?

Milletvekili sayısından daha fazla dokunulmazlık dosyası var, bu ayıp TBMM'nin saygınlığını ortadan kaldırıyor. Biz dokunulmazlık derken, başta Başbakan Erdoğan, pencereden dışarı bakmayı tercih ediyor.

Kemal Kılıçdaroğlu da ''Yapılacak değişiklikle, milletvekili dokunulmazlığı yetmezmiş gibi parti dokunulmazlığı getiriliyor. Çok vahim, siyasete olan güveni temelinden sarsan bir olay. Parti dokunulmazlığı olmaz. Yöneticiler istediklerini yapacak, siz partilere dokunmayacaksınız. Acaba ülkeyi kimler yönetecek'' diye konuştu.

CHP'NİN ÖNERİLERİ
CHP Grup Başkanvekili Anadol, CHP'nin 2008'de yaptığı Tüzük ve Program Kurultayında aldığı kararların bulunduğu, 344 sayfalık kitabı göstererek, burada bulunan Anayasa değişikliğine yönelik bölümlerden alıntı yaptı.

Anadol'un okuduğu bölümler şöyle:

Sayfa Yükleniyor...