CHP, seçim bildirgesini açıkladı

CHP, seçim bildirgesini kamuoyuyla paylaştı. Bildirgede, emekliye yılda 2 ikramiye, bin 500 TL asgari ücret gibi vaatler var. CHP, 7 Haziran'da ''Yaşanacak bir Türkiye'' sloganıyla oy isteyecek. İşte CHP'nin seçim vaatleri...

ntv.com.tr 19.04.2015 - 13:33

CHP, seçim bildirgesini açıkladı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), ATO Congresium'da partisinin seçim bildirgesini açıklayıp milletvekili adaylarının tanıtımını yaptı. Seçim bildirgesinde öne çıkan başlık ekonomi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı 200 sayfadan oluşan seçim bildirgesinde, 2 milyon 200 bin vatandaşın genel sağlık sigortası kapsamına alınması ve Eşitlik Bakanlığı kurulması gibi vaatler yer alıyor.

''Başbakan Kemal'' sloganları eşliğinde konuşmasına başlayan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

''Değerli yol arkadaşlarım önceki genel başkanlarımız saygıdeğer yurttaşlarım hepinize Ankara'dan gönül dolusu selamlar sevgiler. Hepinizi muhabbetle selamlıyorum. Yaşanacak bir Türkiye umuduyla hepinizi yürekten selamlıyorum. Hiçbir ayrım yapmıyorum. Öğrenci, öğretmen, işçi işveren sizlere sesleniyorum. Memur, işsiz, ev kadını, işçi kardeşlerim sizlere sesleniyorum. Trakyalı Egeli Anadolulu hepinize sesleniyorum. Genç yaşlı demeden bütün milletime sesleniyorum sanat kültür dünyasına hukuk sistemine hukuk alemine sesleniyorum gelin hep beraber yeni bir başlangıç yapalım gelin hep beraber yaşanacak bir Türkiye'yi yeniden inşa edelim. Nasıl inşa edeceğiz?

''MİLLETİN DİNLE, İMANLA ARASINI AÇTILAR''

13 yıl önce yolsuzlukla, yoksullukla mücadele edeceğiz dediler, açlık sınırına dayanmış 1 milyondan fazla insan var. Milletin dinle, imanla arasını açtılar, milletin milletle, polisle, basınla, sporla arasını açtılar.

Türkiye gelir bölüşümünü adaletle sağlayamıyor, huzur içinde barış içinde yaşamak istiyoruz. Sevgili yurttaşlarım bir seçim beyannamesini ötesinde bir vizyon belgesini önünüze koyacağım. Türkiye orta gelir ve orta teknoloji tuzağında, bunu aşmak zorundayız.

İŞTE CHP'NİN VAATLERİ

-Siyasi ahlak yasasını çıkaracağız. Siyaseti kirlilikten kesinlikle arındıracağız. Bu ülkeye sözüm söz birinci sınıf demokrasiyi getireceğiz.

-12 Eylül askeri darbesinin mirası olan darbe yasalarını tümüyle ortadan kaldıracağız.

-Yüzde 10 seçim barajını kaldıracağız. Genel seçimlerde barajın yüzde 5’i geçmemesini sağlayacağız.

-Milletin vekillerini liderler değil milletin kendisi seçecek. Lider sultasına son vereceğiz. Türkiye'de lider sultası olmayacak artık.

-Yaklaşık 5 milyon yurttaşımız yurdışında yaşıyor oy kullanıyor yurtdışındaki yurttaşlarımız da kendi milletvekillerini TBMM'ye gönderecekler.

-Adli kolluğu getireceğiz. Hakça sorgulamalar olacak.

-Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunu, hakimler kurulu, savcılar kurulu olarak ikiye ayıracağız, ayrı bütçeleri olacak. Adalet Bakanı ve Adalet Bakanlığı Müsteşarı'nın kurulu etkilemesini kaldıracağız. Avukatları ve savcıları, iddia makamı ile savunmayı aynı düzlemde karşılıklı oturtacağız, eşitleyeceğiz.

-Medyayı özgür kılacağız medya üzerindeki bütün baskıları kaldıracağız.

-Kuvvetler ayrılığı ilkesini eksiksiz yürürlülüğe koyacağız. İktidar yasama organını ve yargıyı baskı aracı olarak görmeyecek. Parlamenter sistemi güçlendirerek yolumuza devam edeceğiz.

-Hiç kimsenin inancına siyasal düşüncesine müdahale etmeyeğiz.

-Kürt sorunu konusunda en sağlıklı çözümler üreten söylemlerinde en namuslu parti CHP'dir. Bu sorunu çözerse CHP çözer. Sorunu çözmek için 4 koşulu milletin önüne koydum. Samimi ve dürüst olacaksın, gizli kişisel bir ajandan olmayacak, millete hesabını veremeyeceğin angajmanlara girmeyeceksin dedik, TBMM'ye bilgi vereceksin dedik. Hiçbirisini dinlemediler. Kanın akmadığı herkesin barış  türküleri söylediği yaşanacak bir Türkiye'yi biz inşa edeceğiz sizin yüzünüzden.

-Ülkemizin uluslararası alanda ciddi bir rekabet gücüne kavuşması gerekiyor. Türkiye'nin ekonomik alanda güçlenmesi gerekiyor. Önce üreteceğiz sonra hakça bölüşeceğiz. Katma değeri yüksek ürün üretmek zorundasınız cep telefonları gibi. Üniversiteleri birer bilgi üretim üssü haline getirirseniz Türkiye'yi bilgi toplumuna taşırsınız.

-12 Eylül darbesi ürünü olan YÖK'ü kaldıracağız.

-Her üniversite kendi yöneticisini kendisi seçecek.

-Her yıl en az 15 bin üniversite mezununu çeşitli branşlarda yurtdışına doktoraya göndereceğiz.

-Eğitim sistemini ideolojik prangalardan kurtaracağız. Bir yılı okul öncesi olmak üzere zorunlu eğitimi 13 yıla çıkaracağız.

-İşsizlik en temel sorun. İş garantili eğitim bütün organizi sanayi bölgelerin yatılı meslek liseleri olacak çocuklar orada okuyacak sanayide stajını yapacak mezun olunca işi hazır olacak.

-Teşvik sistemini yeniden ele alıp şekillendireceğiz. Bölgesel teşvikten çok sektörel teşviğe önem vereceğiz.

-Vergi borcu olmayan KOBİ'ler ödedikleri vergi ve sigorta primi kadar 1 yıl süreyle 0 faizli kredi alacaklar. Katme değer yüksek ürün üretiyorlarsa çok değerli bir teşvik yapacağız. Türkiye'de üretim istihdam artacak. Kayıtdışı istihdam azalacak.

-Sosyal devleti güçlendireceğiz. 17 milyon yoksul vatandaşıma sesleniyorum. Birileri köşeyi döndü birileri açlıktan öldü. 17 milyon kişi yaşanacak bir Türkiye'de 'Ben yoksul değilim' diyecektir. Sözüm söz namus sözü, 4 yılda Türkiye'de yoksul kalmayacak.

-11 milyon emekli dinlesin. Size Ramazan Bayramında ve Kurban Bayramında birer maaş ikramiye vermek benim boynumun borcudur. Çalışan emekli kardeşime sesleniyorum senin emekli aylığından kesilen yüzde 15 vergiyi kaldıracağım.

-Aile sigortasını getireceğim. Hiçbir ailenin geliri 720 liranın altında olmayacak.

-Kamuda çalışan 800 bin taşeron işçisi var. CHP iktidarında taşeron işçisi diye bir kavram olmayacak. Tamamınızı kadrolu olarak işe başlatacağız. CHP iktidarında çağdaş köleliğe izin vermeyeceğiz.

-Asgari ücret net bin 500 lira olacak. Ev kirası ödüyorsunuz bunlar lüks konut yapıyorlar.

-Türkiye'ye dünyaya sözüm arsa payı alınmayacak ayda 277 lira sabit taksitle 70 metrekarelik ev yapacağım.

-Çiftçiye verilen mazot bir buçuk liraya düşürülecek. Hiçbir şeker fabrikasını özelleştirmeyeceğim.

-Faizlerin en az yüzde 80'ini sileceğiz kalan borcu yeniden yapılandıracağız. Olmaz diyen varsa karşıma çıksın istediği alana davet ediyorum onu. Bunun devlete bir kuruş yükü yoktur.

-Devletteki kurumların tamamının güçlü olmasını istiyoruz. Siz kalkıp Merkez Bankası'na müdahale ederseniz, BDDK'ya müdahale ederseniz orada demokrasi yok demektir. Vergi denetimini silah olarak kullanmayacağız. Beni eleştirdin diye ertesi gün iş adamının önüne 50-60 tane vergi müfettişi göndermeyeceğiz.

-Meclis İç Tüzüğü'nü değiştireceğiz. Kesin Hesap Komisyonu oluşturacağız başkanı muhalefet partisinden olacak. Çünkü biz korkmuyoruz.

-CHP iktidarında Esnaf Bakanlığı'nı göreceksiniz.

CHP, sosyal yardımlarının arttırılması sözünü de veriyor. 5 milyon vatandaş sosyal yardım kapsamına alınacak.

Oğlu askerde olan aileye 360 lira, 65 yaş üstü vatandaşlara 240 lira, engellilere 400 ile 600 lira arasında yaşam desteği verilecek.

Salondaki koltuklara partinin seçim bildirgesi konuldu. Partililer, bildirgeyi inceledi.
Salondaki koltuklara partinin seçim bildirgesi konuldu. Partililer, bildirgeyi inceledi.

Engelliler sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanacak.

Kamu ve özel sektörde engelliler için boş kadroları doldurma sözü veren CHP, 50 bin engelli istihdam edileceğini vaat edecek.

CHP'nin gençlere yönelik vaatlerinde ise ilk sırada, ihtiyacı olan üniversite öğrencilerine karşılıksız eğitim bursu verilmesi yer alıyor.

Bildirgenin hedefler bölümünde ise, "En az 1 milyon kişiye istihdam imkanı sağlanacak işsizlik yüzde 5’in altına indirilecek, enflasyon yüzde 4’ün altına düşürülecek" ifadeleri yer alıyor.

''BİBER GAZI KULLANIMINA SON VERECEĞİZ''

Bildirgede ayrıca, "güvenlik hakkı" başlığında, Polis Vazife ve Selahiyet Kanunu'nun demokratikleştirileceği vurgulanırken, "Kolluk güçlerinin keyfi uygulamalarına, orantısız şiddete ve biber gazı kullanımına son verecek yasal düzenlemeleri yapacağız" deniliyor.

Bildirgede, MİT Yasası'nın kamu görevlilerine mutlak dokunulmazlık kazandırmasına son verileceği de vurgulanıyor. CHP, TİB'i özel hayatın korunması ilkesine göre yeniden yapılandırma sözünü de bildirgesinde veriyor.

CUMHURBAŞKANLIĞI MAKAMIYLA İLGİLİ VAATLER

"Partiler üstü, sembolik yetkilerle donatılmış, yürütme ve yasama üzerindeki etkisi sınırlandırılmış bir cumhurbaşkanlığı modelini yeniden tesis edeceğiz" denilen bildirgede, cumhurbaşkanının yargı ve diğer üst düzey bürokrasi atamalarındaki yetkilerinin kısıtlanacağı kaydediliyor.

Cumhurbaşkanlığının bütçesinin anayasal tanımlara uygun olarak mütevazi ve hesap verilebilir hale getirileceği vurgulanan bildirgede, "Örtülü ödeneğin keyfi biçimde ve siyasi amaçlarla kullanılmasını engelleyecek yasal düzenlemeleri yapacağız. Cumhurbaşkanına hakaret suçunun, yurttaşları sindirme amacıyla kullanılmasını mümkün kılan yasaları kaldıracağız" deniliyor.

''ZORUNLU DİN DERSLERİ KALDIRILACAK, CEMEVİ İBADETHANE OLACAK''

Din, mezhep ve inanç farkı gözetmeksizin tüm vatandaşların inanç ve ibadet özgürlüğünü güvence altına alma sözü veren CHP, cemevlerini diğer ibadethaneler gibi yasal statüye kavuşturacağını vaat ediyor.

Zorunlu din derslerini kaldırma sözü de veren CHP bildirgesinde, bu derslerin çoğulcu bir içeriğe kavuşturularak seçmeli hale getirileceği açıklanıyor.

''KÜRT SORUNUNUN ÇÖZÜM YERİNİN TBMM OLMASINI SAĞLAYACAĞIZ''

CHP, "Kürt sorunu" başlığında soruna yönelik çözüm ilkelerini bildirgede paylaşıyor. Bu başlıkta şu açıklamalar yer alıyor:

"Her türlü şiddet ve baskıyı sona erdirerek, sorunu müzakere ve siyaset yoluyla çözeceğiz. Kürt sorununun çözüm yerinin TBMM olmasını sağlayacağız. TBMM'de temsil edilen siyasi partileri, çözüm için bir araya getirerek, süreci geniş bir toplumsal uzlaşma ile yürüteceğiz. Sorunu çözmeye yönelik tüm girişimlerin şeffaf ve hukuka uygun olmasını temin edeceğiz. Diyarbakır Cezaevi'nde yaşananlar ve Uludere katliamı başta olmak üzere tüm faili meçhuller, işkenceler ve hak ihlallerini araştıracak bir Meclis Komisyonu kuracağız."

Seçimlerde ve siyasette dil yasaklarını sona erdirme sözü veren CHP, talep eden tüm vatandaşlara anadil öğrenimi imkanı sunacağını da açıkladı.

Faili meçhul cinayetlerde zaman aşımını kaldırma vaadinde bulunan CHP, köylerini boşaltanların mağduriyetini gidererek, dönüşlerin önünü açacağını belirtiyor.

Bildirgede, ayrıca Dersim arşivlerinin tarihçilerin erişimine açılacağı, Madımak Oteli'nin "Hoşgörü Müzesi" yapılacağı, Diyarbakır Cezaevi'nin ise İnsan Hakları ve Demokrasi Müzesi'ne dönüştürüleceği kaydedildi.

Sayfa Yükleniyor...