CHP, Çanakkale'de "Adalet Kurultayı" düzenleyecek!

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Bülent Tezcan, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, "'Adalet Yürüyüşü'nün ardından toplumun her kesiminden çok önemli çağrılar geldi." dedi ve şöyle devam etti:

"Bütün toplum kesimlerinin adaleti tartışacağı bir kurultay talebi geldi Türkiye’den. Bütün adaletsizliklerin tartışılacağı bir kurultaya ihtyaç var dendi ve o nedenle, 26-30 Ağustos tarihleri arasında Çanakkale’de 5 günlük bir adalet kurultay yapacağız...

Bu kurultayda, toplumun her kesimi bütün boyutlarıyla Türkiye'de yaşanan adaletsizlikleri ve çıkış yolllarını konuşacak. Peki neden kurultay? Çünkü, tarihimizde atalarımız bütün büyük devlet meselelerini ve toplumsal sorunları kurultayla çözmüşler. Halk ve millet olarak bir araya gelmişler ve meseleleri çözmüşler. Adalet gibi temel bir mesele ancak ve ancak tarihi birikimimize uygun olarak adalet kurultayıyla mümkün olabilir dendi ve bizim tarafımızdan bunun uygulanması zaruri olarak görüldü..."

NEDEN ÇANAKKALE?

Tezcan, "Neden Çanakkale?" dedikten sonra sözlerini şöyle sürdürdü:

"İlk defa, hiçbir etnik ayrım gözetmeden ulusal kurtuluş savaşından önce bu miletin emperyalist işgale karşı koyun koyuna savaştığı yerdir Çanakkale. Ulus bilincinin ilk tohumlarının atıldığı destandır. Bu nedenle, ortak davanın tartışılmasının Çanakkale'de yapılmasının doğru olacağı görüşü ortaya çıktı; talep geldi ve karar alındı. 

26-30 tarihlerinin bir diğer önemi de, büyük taarruzdan büyük zafere giden yol olmasındandır. Bu nedenle, 5 günlük dönem, milletimizin yeni bir büyük taarruzunun ve zaferinin görüşmelerinin yapıldığı tarihler olacaktır. 5 gün, bütün temel meseleleri konuşacağız. Bu, partinin kurultayı olmayacak. Partilerüstü bir kurultay olacak. Adalet isteyenlerin ve özleyenlerin kurultayı...

16 Nisan'da partilerüstü kampanya yürüttük ve bunun birleştirici özelliğini gördük. "Adalet Yürüyüşü"nü de aynı şekilde yaptık ve milletin her kesiminin desteğini yaşadık. Şimdi bu kurultayı da parti bayrağıyla yapmıyoruz...

Milletin büyük davalarının çözüleceği kurultaylara benzer bir kurultay olacak... Adalet davasında adalet dosyasına konacak benim de bir arzuhalim var diyen herkesi, 26-30 Ağustos tarihleri arasında Çanakkale'deki adalet kurultayımıza davet ediyorum..."

AKINCI ÜSSÜ DAVASI

Bülent Tezcan, yarın başlayacak olan Akıncı Üssü davasıyla ilgili de konuştu.

Tezcan, "Yarın hain darbe girişimdeki önemli davalardan Akıncı Üssü davası başlayacak. Ankara’daki birçok saldırıyı içine alan bir iddianame. Yarın CHP adına milletvekilli arkadaşlarımızla davaya müdahil olup takip edeceğiz. Şahsen müdahil olacağız, CHP tüzel kişiliği adına davaya katılma talebimiz olacak.

Biz darbenin tüm açıklığıyla ortaya çıkmasını istiyoruz ve bu amaçla müdahil olacağız. Ara kararlar verildiğinde mahkemelerin müdahil olma taleplerimize olumlu yanıt vermesini bekliyoruz." diye konuştu.