CHP’li Korkmaz: Halk isterse darbe olur

CHP’li Esfender Korkmaz, Meclis’te yaptığı konuşmada 'halk isterse darbe olur' dedi, AKP’den tepki geldi.

NTV Haber 09.12.2009 - 21:16

CHP’li Korkmaz: Halk isterse darbe olur

CHP'li Onur Öymen'in 'Dersim' açıklamasının ardından, bu kez bir başka CHP'liden 'darbe' açıklaması geldi.

KEY tasarısının Meclis Genel Kurulu’ndaki görüşmeleri sırasında konuşan CHP İstanbul Milletvekili Esfender Korkmaz, ‘Halk askeri müdahalenin zaruri hale geldiğine karar verirse olur’dedi.

Korkmaz, “Ben demiyorum ki Türkiye'de illa müdahale olsun. Ama halk müdahalenin zaruri hale geldiğine karar verirse olur. Bunu halka söyletmeyin. Bunu halka söyletmeyin eğer halk Türkiye'de bir müdahale gerektiğine inanırsa... Elbette kimsenin gönlü buna razı değil” şeklinde konuştu.

AKP’den ise darbe çığırtkanlığı tepkisi geldi. Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, “Dersim daha tazeyken dün bir CHP’li milletvekili açıkça darbeye çağrıda bulundu. Teessüf ediyor ve bu sözleri kınıyorum. Bir Meclis mensubu nasıl böyle bir ifade kullanır” dedi.

TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Zafer Üskül de, “Demokratik rejmin teminati parlemontadur, millettir. Halk darbe yapılmasını istemez. Halkın, beğenmediği siyasi iktidarı değiştirme yetkisi vardır. Bunun dışında bir yolla siyasi iktidarın değiştirilmesini düşünmek, bir parlamenterin yapmaması gereken birşeydir” ifadelerini kullandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...