CHP’li Oyan: Malumun ilamı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Oyan, Wikileaks sitesinin yayımladığı belgelerin "malumun ilamı olduğunu" söyledi.

Anadolu Ajansı 29.11.2010 - 13:19

CHP’li Oyan: Malumun ilamı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Oyan, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında Wikileaks internet sitesinde yayımlanan belgeleri değerlendirdi.

Oğuz Oyan, ''çoğunun malumun ilamı olduğunu'' belirterek ''Önemli olan bilinen şeylerin resmileşmesi'' dedi.

Belgelerin ABD'nin zayıflayan hegemonyasını daha da pekiştireceğini ifade eden Oyan, belgelerde, Türkiye'nin AB üyeliği konusunda ''imkansız'' değerlendirmesinin yer aldığını anımsattı.

Oyan, ''Biz bunu yıllardır söylüyoruz. Anlamasını bilenler için sivrisinek sazdır. Belki de AB ile ilgili aldatmaca hikayelerinin sonuna gelmiş bulunuyoruz'' diye konuştu.

ABD'nin belgeleri manipülasyon aracı olarak kullandığını sanmadığını söyleyen Yakış, “ABD bunu yapsaydı, kontrollü belgeler üzerinden yapardı. Kontrolü dışında olduğunu sanıyorum'' görüşünü dile getirdi.

Oyan, ''Herkes not edecek, ancak kafasını kuma gömecek. Öyle anlaşılıyor. Maskeli bir ilişki dünya çapında göreceksiniz'' diye konuştu.

BATUM: CİDDİ İDDİALARDIR
Konuyla ilgili, Genel Sekreter Süheyl Batum da MYK toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu.

MYK'da, açıklanan Wikileaks belgelerinin ele alındığını belirten Batum, bu belgelerin çok önemli olduğunu düşündüklerini kaydetti.

Türkiye'nin belgelerde en çok adı geçen ülkelerden biri olduğuna dikkati çeken Batum, ''Wikileaks belgeleri, kimilerinin ve Sayın Başbakan'ın söylediği gibi ciddiyeti tartışmalı belgeler değil'' dedi.

Batum, 30 Aralık 2004 tarihli belgede yer alan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile ilgili iddialar ile 15 Eylül 2008 tarihli belgedeki Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in söylediği ifade edilen sözlere ilişkin iddiaların inanılması zor nitelikte olduğunu kaydederek, ''Bu iddialar üzeri örtülemeyecek, Başbakan'ın 'Dur bakalım. Eteklerindeki taşı döksünler sonra bakarız' diyemeyeceği ciddi iddialardır'' şeklinde konuştu.

Batum, iddiaların, bakan hatta hükümet devirecek nitelikte olduğunu ileri sürerek, basının da konuyu özenle takip etmesi gerektiğini kaydetti.

MEHMET ŞİMŞEK'İN AÇIKLAMASI
Belgelerin takipçisi olacaklarını ve bunun için bir ekip oluşturduklarını ifade eden Batum, bu ekibin iddiaları, belgeleri inceleyeceğini söyledi.

Batum, Wikileaks belgelerinde adı geçtiği iddia edilen Maliye Bakanı Şimşek'in iddiaları ''Belgelerde kendisinden Ticaret Bakanı diye söz edildiği, ancak o dönemde Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı olduğu'' şeklinde bir açıklamayla yalanladığının ifade edilmesi üzerine de ''Ben ekonomiden sorumluydum. Ticaret Bakanı değildim. Öyleyse yalandır'' şeklinde bir yalanlama ölçüsünün olamayacağını söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...