CHP'liler Meclis Genel Kurulu'nu terk etti

CHP Milletvekili Enis Berberoğlu'nun tutuklanması TBMM'de gerginliğe neden oldu. CHP'liler Genel Kurul salonunu terk etti.

ntv.com.tr 14.06.2017 - 16:57 | Son Güncelleme : 14.06.2017 - 18:32

20170614_2_24234488_23154686.jpg

CHP istanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun MİT TIR'ları davasında 25 yıl hapis cezası alması ve tutuklanması sonrası CHP milletvekilleri Meclis Genel Kurulu'nu terk etti.

Tutuklama kararı sonrası CHP'de hareketli dakikalar yaşandı.

Kemal Kılıçdaroğlu'nun talimatıyla genel merkezde MYK toplantısı yapılırken, CHP grubu da Meclis'te toplandı.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel başkanlığında basına kapalı gerçekleşen toplantı, 45 dakika sürdü.

Toplantı sonrası milletvekilleri Genel Kurul salonuna gitti. Özgür Özel, oturumu yöneten Meclis Başkanvekili CHP'li Akif Hamzaçebi'den söz istedi.

"FAŞİZMİN TESCİLİ"

Yaptığı konuşmada tutuklama kararına sert tepki gösteren Özgür Özel, "Bütün dünya kamuoyu ve Türkiye kamuoyu biliyor ki bu davanın savcısı da hakimi de müdahili de müdahale edeni de aynı kişidir" şeklinde konuştu.

"Bu dava saray rejiminin kendisine 'hayır' diyen milyonlara karşı yürüttüğü bir davadır. Alınan karar etkin olan faşizmin tescilidir" ifadelerini kullanan Özel, "CHP bu faşizmle tüm tarihi boyunca ettiği mücadeleyi bugünden sonra de gösterecektir. Enis Berberoğlu da halkın seçtiği vekiller de bu saray rejiminin talanına, baskısına ve zulmüne 'hayır' diyen herkes de emin olsun biz güçlüyüz, biz kazanacağız" dedi.

ENİS BERBEROĞLU KARARI BU SÖZLERLE DEĞERLENDİRDİ

SALONU TERK ETTİLER

Özel'in konuşması sonrası CHP milletvekilleri Genel Kurul salonunu terk etti.

Bu hafta yapılacak oturumları yönetecek CHP İstanbul Milletvekili ve Meclis Başkanvekili Akif Hamzaçebi de diğer milletvekilleriyle birlikte salondan ayrıldı.

TBMM'deki çalışmalar AK Partili Ahmet Aydın'ın Meclis Başkanvekilliğinde devam etti.

AK PARTİ'Lİ TURAN'A TEPKİ

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan'ın CHP'li milletvekillerine tepki göstermesi üzerine gerginlik yaşandı.

Gerginlik sırasında Turan'ın "Meclis çalışacak. İşimizi yapacağız. Dokunulmazlıkları siz kaldırdınız, destek oldunuz" dediği belirtildi.

AVUKATINDAN KARARLA İLGİLİ DEĞERLENDİRME

25 YIL HAPİS CEZASI

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, MİT TIR'larının durdurulması olayına ilişkin CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nu "devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri siyasal veya askeri casusluk maksadıyla açıklamak" suçundan 25 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Sayfa Yükleniyor...