Güney Koreli elektronik devi LG Electronics, dünyanın ilk çift çekirdekli akıllı telefonunu duyurdu. Optimus 2X, 1GHz hızında çift çekirdekli Tigra 2 işlemci seti kullanıyor, Android 2.2 (Froyo) ile çalışıyor.

Firmanın basın açıklamasında LG Optimus 2X'in 800x480 çözünürlükte 4 inç ekrana, HDMI çıkış kapısına, öndeki 8MP olmak üzere iki kameraya, 8GB dahili depolama alanına, 1080p HD video oynatma becerisine sahip.

Cihazın hızlı işlemcisi ve parlak kocaman ekranından sonra en önemli özelliği, 'HDMI mirroring' yoluyla HD televizyonlara bağlanıp, örneğin, telefondaki oyunları büyük ekranda oynatabiliyor olmak.

Optimus 2X'in Avrupa'da 2011'in ilk çeyreğinde piyasaya sürülmesi bekleniyor. Android 2.2 ile çalışacak telefonlar sonradan Android 2.3'e (Gingerbread) yükletilebilecek.

OPTIMUS ONE'DAN YÜKSEK PERFORMANS
Bu arada LG'nin giriş seviyesi akıllı telefonu Optimus One da, piyasaya çıktıktan sonraki 2 ay içinde 2 milyon satış rakamına ulaştı. Firma, modeli en çok satan akıllı telefon yapma niyetinde.

Optimus One, mobil iletişimin önde gelen firmalarından olan LG Electronics'in tarihinde en hızlı satış grafiği sergileyen cep telefonu oldu. Firmanın Mobil İletişim Birimi Başkanı ve CEO’su Dr. Jong-Seok Park, bu tip bir cihaz için güçlü bir talep olduğunu gördüklerini açıkladı.

Android 2.2 “Froyo” işletim sistemi kullanan ve 600 MHz işlemciye sahip olan Optimus One, önceki LG modellerine kıyasla çok daha hızlı internet taraması, web sayfası yükleme ve birden çok uygulama yapma şansı sunuyor.

Optimus One aynı zamanda, yüz izleme ve gülücük yakalama özelliklerine sahip fotoğraf makinesi, 3.2 inç genişliğinde HVGA ekran ve uzun ömürlü 1500mAh kapasiteli pilinin yanı sıra, özel LG tasarımlı kullanıcı arabirimi ile de dikkat çekiyor. Cihazın bir başka güzelliği de siyah, şarap, titan, mavi, gümüş ve mor dâhil geniş bir renk yelpazesinde gelmesi.

Firma, Optimus One’ın satış performansının süreceğini ve 10 milyon satan ilk akıllı telefon olacağını söylüyor.

LG Optimus One 2 milyon sınırını aştı
LG Optimus One 2 milyon sınırını aştı