‘Çocuklar İçin Adalet Çağrıcıları’ Meclis’te

''Çocuklar İçin Adalet Çağrıcıları'', Meclis’teki siyasi partilerin grup başkanvekillerini ziyaret ederek, Adalet Komisyonu’nda görüşülen Terörle Mücadele Kanunu değişikliğiyle ilgili taleplerini ilettiler.

Haberler - Anadolu Ajansı 16.06.2010 - 17:18

''Çocuklar İçin Adalet Çağrıcıları'' önce BDP Grup Başkanvekili Ayla Akat Ata'yı ziyaret etti. Heyet adına konuşan tiyatro sanatçısı Mehmet Atak, kamuoyunda ''Taş Atan Çocuklar Yasa Teklifi'' olarak bilinen Terörle Mücadele Kanunu'nunda yapılan düzenlemelerin mevcut duruma bir iyileştirme getirmediğini savundu.

Atak, bu konuda daha önce Başbakanla yaptıkları görüşmede kendilerine iyileştirme yapılacağı sözü verildiğini hatırlatarak, düzenlemeye ilişkin birtakım yeni tekliflerin olduğunu, bunların dikkate alınması gerektiğini söyledi. Atak, ''mevcut yasayla şu anda cezaevindekilerin ancak yüzde 30'nun dışarı çıkabileceğini'' söyledi.

BDP Grup Başkanvekili Ayla Akat Ata da düzenlemenin bir torba yasa içinde değil, kamu vicdanında bir rahatlama sağlayacak şekilde çıkarılması gerektiğini ifade etti. Ata, ''Çocuklar için atılacak her adımı destekliyoruz'' dedi.

CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, teklifin alt komisyona sevk edildiğini hatırlatarak, ''Meclis'te yasaların çoğunluğu elinde bulunduran AK Parti'nin isteğine göre çıkartıldığı'' görüşünü savunarak, bu teklifin de ''kamuoyunun baskısı sonucunda yeniden gündeme gelebildiğini'' kaydetti.

Görüşmeye katılan CHP Anayasa komisyonu Üyesi Kırklareli Milletvekili Turgut dibek de komisyon çalışmalarına ilişkin bilgi verdi.

Heyettekiler daha sonra AK Parti Grup Başkanvekili Ayşenir Bahçekapılı'yı ziyaret etti. Bahçekapılı, gruptakilerin çözüm istedikleri konularda kendilerine yardımcı olacaklarını söyledi.

Sayfa Yükleniyor...