Çocukların gözünden Mogan

Mogan Gölü'nü ilk kez görecek Altındağlı çocuklar resim yapacak, fotoğraf sanatçıları Mogan Gölü'nün güzelliklerini fotoğraf kareleriyle ölümsüzleştirecek.

Anadolu Ajansı 20.05.2011 - 11:55

Çocukların gözünden Mogan

Özel Çevre Koruma Kurumunun Gölbaşı Özel Çevre Koruma Bölgesi'nde düzenleyeceği ''Mogan Gölü Foto Safari ve Çocuk Gözüyle Dünya Resim Şenliği'' kapsamında, Mogan Gölü'nü ilk kez görecek Altındağlı çocuklar resim yapacak, fotoğraf sanatçıları Mogan Gölü'nün güzelliklerini fotoğraf kareleriyle ölümsüzleştirecek.

Özel Çevre Koruma Kurumu'ndan yapılan açıklamada, sulak bataklık alanların, su kuşlarının yaşama ortamı olması açısından büyük önem taşıdığına dikkat çekilerek, Mogan Gölü'nün güneyi, Çökek Bataklığı, Çölova Deresi, Eymir Gölü ve Eymir Gölü membasındaki sulak alan ve çevresinde 22'si yırtıcı olmak üzere yaklaşık 210 kuş türü bulunduğu belirtildi. Mogan Gölü ve havzasının florasını oluşturan 488 taksonun 52'sinin endemik olduğu ifade edilerek, bu türler arasında yer alan Peygamber Çiçeği'nin Gölbaşı çevresine özgü endemik bir tür olduğu vurgulandı.

Gölbaşı Özel Çevre Koruma Bölgesi'nin değerlerinin korunması amacıyla bugüne kadar birçok bilimsel çalıma ve uygulama projesi yapıldığına işaret edilerek, şunlar kaydedildi: ''Çevre Haftası etkinlikleri kapsamında 2009 yılında başlatılmış olan 'Çocuk Gözüyle Dünya' konulu resim şenliğine bu yol 'Mogan Gölü Foto Safari' etkinliği de eklendi. 'Mogan Gölü Foto Safari ve Çocuk Gözüyle Dünya Resim Şenliği' 24 Mayıs Salı günü 10.00-17.00 saatleri arasında, Gölbaşı Özel Çevre Koruma Bölgesi'ndeki Mogan Park'ta gerçekleştirilecek.

Resim şenliğine bu yıl Ankara'nın Mogan Gölü'ne uzak çevrelerinde bulunan ilköğretim öğrencilerini davet ettik. Bu öğrencilerimiz Mogan Park'ta resim yapacak ve çeşitli etkinliklere katılacak. Foto safari etkinliğine ise tüm Ankaralılar davetlidir. Foto safari etkinliğinde, bölgenin yerel ve ulusal ölçekte tanıtımına yardımcı olmayı, katılımcıların çevre bilincini artırmayı ve sulak alanların korunmasının önemi açısından kamuoyu oluşturmayıhedefliyoruz.'' Açıklamaya göre, foto safari ''Mogan'ın kuşları'', ''Mogan Gölü'nün genel doğası'' ve ''performans'' başlıkları çerçevesinde gerçekleştirilecek. Foto safari sonucunda belirlenecek üç birinciyle, üç ikinciye Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığı tarafından çeşitli ödüller verilecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...