Cumhurbaşkanı Erdoğan gurbetçilerle buluştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan Almanya ve belçika'da gurbetçilerle buluştu. Belçika'daki konuşmasında Diyanet İşleri Başkanı'nın makam aracıyla ilgili tartışmalara değinen Erdoğan, "Haberim olsa 'sakın bu arabayı verme' derdim" ifadesini kullandı.

erdoğan-almanya-türk100515.jpg

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya'nın Karlsruhe kentinde düzenlenen Gençlik Buluşması etkinliklerinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Oy kullanmak bir külfet değil tam tersine bir ayrıcalıktır, imkandır, bir fırsattır. Sesinizi en iyi şekilde duyurabileceğiniz, gücünüzü en etkin şekilde gösterebileceğiniz yer, dağlardaki silahlar değil, sandıktır." dedi.

"TEK MİLLET, TEK BAYRAK, TEK VATAN, TEK DEVLET"

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: "Bunların sevgileri falan sahte, inanmayın. Bunlar sevemezler. İnsan öldürende sevgi olur mu? İnsanları katledende sevgi olur mu? Öyleyse bu oyuna gelmememiz lazım. El ele vereceğiz, omuz omuza vereceğiz ve şunu unutmayacağız, tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet. Biz bu yolu böyle yürüyeceğiz. Bunlar tek millet diyebilir mi, tek bayrak diyebilir mi, tek vatan diyebilir mi, tek devlet diyebilir mi? Öyleyse 7 Haziran'da bunu diyemeyenlere gereken cevabı benim Avrupa'daki kardeşlerim vermelidir."

"ALEVİLİK BİR DİNSE, ORADA TAYYİP ERDOĞAN YOK"

"Şimdi Avrupa'da, buralarda da 'Alisiz Alevilik' diye bir şeyler çıktı ya. Şimdi bu Alisiz Alevilerin içerisinden bir tanesini de aday yaptılar, milletvekili adayı. Kardeşlerim, uyanık olmaya mecburuz. Eğer Alevilik, Hazreti Ali Radıyallahu Anh Efendimizi sevmekse benden daha Alevisi olamaz. Ama yok. Alevilik bir dinse, orada Tayyip Erdoğan yok. Onu 'Alisiz Aleviler' düşünsün. Bunlara gereken cevabı 7 Haziran'da vereceğinize ben inanıyorum."

"BEN EGEMEN GÜÇLERİN DEĞİL, MİLLETİN ADAMIYIM"

"Ben milletin tarafıyım, milletin. Milletimle ilgili hangi sorun varsa bunların çözümünde ben tarafım. Ben bu acıları, bu eksiklikleri göreceğim de ne yapacağım, sessiz mi kalacağım Olabilir mi böyle bir şey. Ben egemen güçlerin adamı değilim, milletin adamıyım ve bu yolda da böyle yürüyeceğiz."

"HÜRRİYETİMİ SİZE YEDİRMEM"

Erdoğan ardından Belçika’nın Belçika'nın Hasselt kentinde düzenlenen Gençlik Buluşması’nda konuştu.

Erdoğan, "tarafsızlık" üzerinden kendisine yöneltilen eleştirilere değindi ve şunları söyledi:

"Konuşmalar yapıyorum, YSK'ya şikayet ediyorlar. 'Cumhurbaşkanını yasaklayın, meydanlara çıkmasın'. Bir, iki, üç müracaat ettiler, hepsinden de oy birliğiyle ret aldılar. Bunlar anayasayı da bilmiyor. Anayasayı açıp okuyun, acaba cumhurbaşkanı nerede suç işler Cumhurbaşkanının vatana ihanetten başka suçu yoktur. Meydanlarda konuşma hürriyetimi size yedirmem. Alışılmış bir cumhurbaşkanı olmayacağım."

Mehmet Görmez'e tahsis edilen makam aracı yüksek fiyatı nedeniyle tartışmalara konu olmuş ve bunun üzerine Görmez aracı iade edeceğini açıklamıştı.

"HABERİM OLSA BU ARABAYI VERME DERDİM"

Erdoğan, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in makam aracı tartışmalarına da değindi. 

"Çıkmışlar, Diyanet İşleri Başkanı'nın arabasıyla uğraşıyorlar" diyen Erdoğan, "Kusura bakmasın Diyanet İşleri Başkanım, eğer benim haberim olsa ben derdim ki, 'Sakın bu arabayı verme.' O makam, bu tür bir arabaya fazlasıyla layık" ifadelerini kullandı.

"BENDEN DAHA ALEVİSİ YOK"

Avrupa'da ‘Ali'siz alevilik diye bir şey çıktığını, içlerinden birinin de milletvekili adayı yapıldığını söyleyerek duruma tepki gösteren Erdoğan, şöyle devam etti:

"Eğer Alevilik, Hazreti Ali (Radiyallahu anh) efendimizi sevmekse, benden daha Alevisi olamaz. Ama yok, alevilik bir dinse, orada Tayyip Erdoğan yok. Onu, Alisiz aleviler düşünsün. Bunlara gerekli cevabı 7 Haziran'da vereceğinize ben inanıyorum."

Sayfa Yükleniyor...