Cumhurbaşkanı Erdoğan Nahçıvan'a gidiyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in daveti üzerine yarın Nahçıvan'a gidecek. Azerbaycan'ın Karabağ'da düzenlediği antiterör operasyonunun hemen ardından gerçekleşecek ziyarette ana gündem başlığı Zengezur Koridoru olacak. Ziyarette Iğdır-Nahçıvan Doğalgaz Boru Hattı'nın temeli de atılacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Nahçıvan'a gidiyor

'ın Karabağ'da ayrılıkçı Ermeni birliklere karşı başlattığı operasyonun ardından Cumhurbaşkanı kritik bir ziyaret gerçekleştirecek. Erdoğan Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti'ne gidiyor. Davet, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'den geldi.

Günübirlik ziyarette Erdoğan, mevkidaşı Aliyev ile birlikte Iğdır-Nahçıvan Doğalgaz Boru Hattı’nın temel atma törenine katılacak.

Ayrıca modernize edilen Nahçıvan Askeri Kompleksi'nin açılışı gerçekleştirilecek.

Erdoğan ve Aliyev'in Nahçıvan'daki görüşmesinde ise iki ülke ilişkileri, askeri ve ekonomik işbirlikleri ele alınacak, Azerbaycan'ın Ermenistan'a yönelik antiterör operasyonu ve ayrılıkçı askerlerin silah bırakma süreci de masada olacak.

Erdoğan'ın Nahçıvan ziyaretinde bir diğer önemli başlık Zengezur Koridoru.

İki liderin Azerbaycan toprakları ile Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti arasında bağlantıyı sağlayacak koridorun açılması için uluslararası kamuoyuna yeni mesajlar vermesi bekleniyor.

2020 yılında Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki 2. Karabağ savaşı sonrası imzalanan anlaşmaya Zengezur Koridoru'nun açılması için de bir madde eklenmişti.

Ancak aradan geçen 3 yıla rağmen koridor henüz açılmadı.

Zengezur koridor devreye girerse, 'den, Azerbaycan'ın yanısıra orta asya ülkeleri ile doğrudan kara ulaşımı sağlanabilecek. Böylece Türk Dünyası'nda ticari, lojistik ve siyasi bağlar güçlenecek.

NTV’yi sosyal medyadan takip edin

Twitter Facebook

Sayfa Yükleniyor...